COVID-19 môže viesť k post-pandemickej vlne srdcového zlyhávania. Odborníci vyzývajú na nepodceňovanie príznakov tohto závažného kardiovaskulárneho ochorenia, ktoré si len na Slovensku vyžiada viac ako 3400 hospitalizačných úmrtí ročne. Podobne negatívna je aj štatistika týkajúca sa počtu hospitalizácií. Práve srdcové zlyhávanie patrí medzi tie diagnózy, ktoré sa najviac podieľajú na hospitalizáciách. V roku 2019 bolo s touto diagnózou prijatých v slovenských nemocniciach až 28 700 pacientov.
Pandémia koronavírusu a strach pacientov pred návštevou ambulancií a nemocničných zariadení spôsobili, že pacienti rušili termíny u svojich kardiológov. Prieskum realizovaný medzi slovenskými kardiológmi napovedá, že až takmer 20 % plánovaných kontrol u kardiológov, bolo zo strany pacientov zrušených, čo môže mať dopad na vývoj ochorenia. Približne polovica dopytovaných kardiológov uviedla, že u pacientov evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Odborníci zároveň upozorňujú aj na to, že po COVID-e môže prísť „epidémia“ SZ ako následok negatívnych dopadov COVID- 19 na srdcový sval.
Stúpajú úmrtia aj hospitalizácie
Z hľadiska hospitalizácií a úmrtí vedie nelichotivú štatistiku kardiovaskulárnych ochorení chronické srdcové zlyhávanie. Zatiaľ čo v roku 2007 bolo hospitalizovaných 10 428 pacientov s diagnózou chronické srdcové zlyhávanie, v roku 2019 to bolo už viac ako 28-tisíc. V roku 2005 zomrelo na Slovensku na srdcové zlyhávanie 1 287 pacientov, v roku 2019 to bolo už viac ako 3 400 pacientov.
Aj keď sa za ostatné roky zvýšila miera informovanosti verejnosti o symptómoch tohto ochorenia, Slováci si prejavy chronického srdcového zlyhávania stále mýlia s príznakmi infarktu. „Správne a včasné rozpoznanie príznakov a skoré zahájenie liečby môže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze, akou je chronické srdcové zlyhávanie. Aj preto je dôležité, aby si pacienti všímali príznaky ochorenia a kontaktovali svojho lekára,“ hovorí doc. Gonçalvesová. (na obr. vľavo)
Čo je to chronické srdcové zlyhávanie a ako sa prejavuje?
Chronické srdcové zlyhávanie vzniká vtedy, keď srdce „nevládze“ uspokojiť požiadavky tkanív organizmu na prívod kyslíka. Ide o dlhodobé a invalidizujúce ochorenie s vysokou úmrtnosťou, ktoré sa prejavuje najmä zhoršujúcou sa dýchavicou a hromadením tekutín v telesných dutinách a tkanivách, kam tekutiny prestupujú pri nedostatočnom prečerpávaní krvi srdcovým svalom („vodnatieľka“). „Medzi typické symptómy patrí dýchavica, opuch končatín – najmä členkov a celková slabosť a únava. Miera prežívania pacientov s týmto ochorením je veľmi nepriaznivá. Až polovica pacientov totiž zomiera v priebehu 5 rokov,“ hovorí doc. Gonçalvesová.
Pacienti idú za Hlasom svojho srdca
Nakoľko sa diagnóza chronického
srdcového zlyhávania týka najmä seniorov nad 65+ rokov, dôležité je, aby si ich
blízki – deti či vnúčatá všímali príznaky tohto ochorenia u svojich
rodičov a starých rodičov a dbali na to, aby čím skôr vyhľadali pomoc
lekára.