Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov chystá prieskum o alergiách a astme

Astma patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia a aj na Slovensku každý rok pribúdajú noví pacienti, ktorým je diagnostikovaná. Odborníci volajú po tom, aby sa teraz, keď sa pandemická situácia v súvislosti s koronavírusom zlepšuje, začala opäť väčšia pozornosť venovať aj tomuto, dnes dobre liečiteľnému, ochoreniu.

Astma je závažné ochorenie dýchacích ciest, no správnym životným štýlom a kvalitnými liekmi sa dajú jej prejavy tlmiť a dostať pod plnú kontrolu. To zabezpečí minimalizáciu negatívneho dopadu na kvalitu života astmatika a jeho blízkych osôb. Na Slovenku  v ostatných 15 rokoch pribudli desiatky tisíc nových astmatikov. Problémom ale je, že nemáme presné dáta. Pritom odborníci odhadujú, že astma nás ročne stojí niekoľko stoviek miliónov eur.

„Výskyt alergických ochorení a astmy naďalej narastá vo všetkých vekových kategóriách. Na Slovensku trpia na nejakú formu alergie približne 3 z 10 Slovákov, astmu má 1 z 10. Nemenej dôležité je, že sa značne podceňuje správna liečba alergickej nádchy, ktorá je hlavným rizikovým faktorom rozvoja astmy v neskoršom živote. Pri včasnej diagnostike a nasadení správnej liečby, a to vrátane alergénovej imunoterapie, vieme u podstatnej časti pacientov zastaviť alergický proces a zásadným spôsobom znížiť riziko rozvoja astmy. Okrem iného má dnes alergénová imunoterapia nezastupiteľné miesto aj pri liečbe astmatika,“ vraví prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA.

Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov sa preto rozhodla iniciovať prieskum, ktorý by pomohol zozbierať komplexné dáta o alergiách a astme. Chceme spolupracovať so zamestnávateľskými organizáciami aj s odbormi. Bude to mimoriadne prínosné nielen pre lekárov, ale aj pre samotných zamestnávateľov. Ako vieme, dáta sú totiž  pre riešenie každého problému, kľúčové,“ vraví predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim.

Odborníci už jeden výskum súvisiaci s touto témou pred dvoma rokmi robili. Zameriaval sa vtedy na ekonomickú stránku. „Naša univerzitná analýza vychádzala z relatívne presných údajov vychádzajúcich z nákladov zdravotných poisťovní a sociálnej poisťovne. Predpokladáme, že za rok 2018 sa na alergie vynaložilo približne 25 miliónov eur na terapiu, lieky a diagnostiku, zatiaľ čo na astmu ešte o 20 miliónov eur viac. Nepriame náklady vrátane práceneschopnosti, invalidity a straty produktivity za obidve ochorenia dosahujú na ročnej báze viac ako 700 miliónov eur. Analýza má, samozrejme, viacero limitácií, nakoľko nezbierame skoro žiadne relevantné dáta a tie, ktoré máme, nie sú stále úplne presné. Výsledky však považujeme za solídnu bázu, od ktorej sa vieme odvíjať ďalej, nakoľko vznikala za významnej pomoci Sociálnej poisťovne, MZSR, VšZP a Dôvery, ako  aj odborníkov na oblasť alergie a astmy, bez ktorých žiadna takáto analýza nemá význam,“ uviedol prof. PhDr. Róbert Babeľa, PhD., MBA.       

-es-