Čierny kašeľ v tehotenstve je rizikom nielen pre ženu samotnú, ale najmä pre ešte nenarodené dieťa, očkovanie matky v treťom trimestri chráni matku aj bábätko

Výskyt čierneho kašľa (pertussis) na Slovensku je najvyšší za ostatných 60 rokov, čiže od začiatku plošnej vakcinácie. Nedosahuje však úroveň výskytu pred zavedením očkovania. (Obr. 5). Zvýšenú chorobnosť v EÚ aj na Slovensku zaznamenávame vo všetkých vekových skupinách, no najvyššia chorobnosť a najťažší priebeh s rizikom úmrtia evidujeme u novorodencov a u detí v prvom roku života, ešte neočkovaných. Pre najmenšie deti sú najčastejším prameňom nákazy čiernym kašľom najmä najbližší príbuzní. Odborníci preto odporúčajú ochranu novorodencov očkovaním matky v tehotenstve ako aj blízkych kontaktov novorodenca ešte pred jeho narodením.

Výrazný nárast prípadov aj úmrtie u najmenších detí. Situácia je vážnejšia, než sa očakávalo. Nárast výskytu čierneho kašľa sa pripisuje viacerým príčinám ako napríklad pokles protilátok u dospelých, ktorí boli očkovaní v detstve, pokles zaočkovanosti v niektorých komunitách, odmietanie očkovania ako aj určité genetické zmeny pôvodcu nákazy Bordetella pertussis. Ochorenie má u očkovaných často atypický, ľahší priebeh a uniká diagnostike, najmä u dospelých. V roku 2024 bolo spolu do Epidemiologického informačného systému EPIS celkovo zaznamenaných 7 308 potvrdených ochorení na pertussis, najvyššia chorobnosť bola v kategórii detí v prvom roku života Zo 100 tisíc detí žijúcich v tejto vekovej skupine ochorelo vyše 400. K 25. marcu 2025 je od začiatku roka 2025 v Epidemiologickom informačnom systéme (EPIS) evidovaných 2 206 ochorení, pričom najvyššia chorobnosť naďalej pretrváva u detí v prvom roku života – 138,06/100 tisíc obyvateľov a zaznamenané bolo aj úmrtie novorodenca.

Najzraniteľnejšie sú novorodenci. Čísla hovoria jasne. „Čierny kašeľ je extrémne nebezpečný pre novorodencov a dojčatá v prvých mesiacoch života. Tie ešte nie sú plne očkované a ich imunitný systém nie je schopný účinne sa brániť. Tieto deti nemajú dostatočne vyvinutý kašľový reflex, majú závažné ťažkosti pri dýchaní, kŕmení, dusia sa, môžu mať zástavu dýchania,“ hovorí doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH, z Centra pre očkovanie detí DFN v Košiciach. Podľa údajov vyžaduje až 50 % infikovaných dojčiat hospitalizáciu, často aj na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Na Slovensku bolo v roku 2024 až do 25. marca 2025 z celkového počtu 255 chorých detí do 1 roka hospitalizovaných 144, pričom 106 z nich bolo neočkovaných (pre vek alebo pre odmietnutie očkovania), 19 bolo ešte neúplne očkovaných a 11 bolo očkovaných. Dĺžka hospitalizácie bola najvyššia u neočkovaných – 36 z týchto detí strávilo v nemocnici viac ako 3 mesiace.

„Cocoon“ stratégia: nepriama ochrana dojčiat

Keďže dieťa získava dostatočnú imunitu až po troch dávkach vakcíny, je možné chrániť novorodenca nepriamo, tzv. „cocoon“ stratégiou (stratégia ochrannej kukly), čo v praxi znamená zaočkovaním najbližších kontaktov novorodenca. Ešte pred narodením dieťaťa sa zaočkujú rodičia, starší súrodenci, starí rodičia a ďalších osoby, ktoré sú s dieťaťom v styku. Očkovaním osôb z bezprostrednej blízkosti novorodenca či dojčaťa sa minimalizuje riziko prenosu infekcie a zároveň sa chráni dieťa, ktoré ešte nemôže byť kvôli nízkemu veku očkované. Členovia domácnosti boli podľa štúdií zodpovední za 73-82 % prenosov infekcie čierneho kašľa na dojčatá.

„Cocoon“ stratégia – Očkovaním najbližších kontaktov novorodenca ešte pred jeho narodením vytvárame ochrannú kuklu – cocoon, ktorá dieťa obklopí. Zároveň očkovanie matky v tehotenstve je dokázateľne najúčinnejšou prevenciou.

Očkovanie matky v treťom trimestri chráni matku aj bábätko

„Počas tehotenstva dochádza k fyziologickým zmenám dýchacích ciest – sliznice sú viac prekrvené, môže sa objaviť dýchavica, zvyšuje sa metabolizmus aj potreba kyslíka, pretože matka dýcha aj za plod. Zvýšené nároky na respiračný trakt zvyšujú aj riziko závažného priebehu ochorenia na čierny kašeľ,“ upozorňuje prof. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., prednosta II. gynekologicko – pôrodníckej kliniky LFUK a UNB. Čierny kašeľ môže mať u tehotných žien komplikovaný priebeh. Záchvaty silného dávivého kašľa môžu zvyšovať vnútrobrušný tlak, ktorý predstavuje potencionálne riziko pre tehotenstvo. „Čierny kašeľ v tehotnosti je rizikom nielen pre ženu samotnú, ale najmä pre jej ešte nenarodené dieťa. Komplikácie môžu byť vážne, vrátane predčasného pôrodu a nezrelosti a po pôrode hrozba respiračného zlyhania novorodenca,“ dodáva prof. Záhumenský.

„Očkovanie matky v treťom trimestri tehotenstva je najúčinnejším spôsobom, ako chrániť matku, ale najmä novorodenca v najzraniteľnejšom období po jeho narodení. Protilátky, ktoré sa vytvoria po očkovaní v tehotenstve prechádzajú placentou na plod a pretrvávajú v tele dieťaťa až do veku, kedy môže byť očkované, čím poskytujú účinnú ochranu“, hovorí prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD. MPH, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. Štúdie dokazujú 91 až 93 % účinnosť tejto prevencie v ochrane detí pred pertussis v prvých mesiacoch života.

Imunita dojčiat je do značnej miery závislá od prenesených materských protilátok až do dozrievania imunitného systému dieťaťa.

V zahraničí bežná rutina

Bezpečnosť očkovania počas tehotenstva bola potvrdená v mnohých rozsiahlych štúdiách, ktoré nezistili žiadne zvýšené riziko pre tehotenstvo, matku ani plod. Aj preto očkovanie proti čiernemu kašľu v tehotenstve odporúčajú gynekologické a imunizačné autority nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Veľká Británia zaznamenáva dlhodobo vysokú mieru preočkovanosti tehotných žien – v roku 2023 to bolo viac ako 60 %. V USA bolo podľa údajov CDC v období október 2023 – január 2024 očkovaných 59,6 % žien, ktoré v danom období porodili. Úspešné príklady z týchto krajín ukazujú, že vakcinácia tehotných významne znižuje výskyt čierneho kašľa u novorodencov a predchádza tragickým následkom.

Ochorenie, ktoré nezanecháva trvalú imunitu Čierny kašeľ (pertussis) je vysoko infekčné bakteriálne ochorenie dýchacích ciest, spôsobené baktériou Bordetella pertussis. Prejavuje sa silnými záchvatmi kašľa, typický je aj „piskľavý“ zvuk pri nádychu pripomínajúci hlas kohúta. Môže spôsobiť infekcie uší, zápal priedušiek, zápal pľúc, poškodenie mozgu alebo aj smrť. Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Chorý človek je nákazlivý aj tri až štyri dni pred objavením sa klinických príznakov. Kašeľ môže trvať 10 aj viac týždňov, často sa označuje ako „100-dňový kašeľ“. Imunita po prekonaní ochorenia alebo po očkovaní nie je doživotná, ochrana časom slabne.

Pre ochranu dieťaťa je potrebné dodržiavať termíny očkovania tak, ako ich určuje Očkovací kalendár, neodkladať očkovanie na neskoršie. Dieťa je najlepšie chránené po troch dávkach vakcíny. Ak dostalo menej dávok, riziko ochorenia po kontakte s nakazenou osobou sa zvyšuje, ale priebeh ochorenia je s vysokou pravdepodobnosťou oveľa ľahší.