Pacienti s rakovinou krvi: sme dôkazom toho, čo investície do slovenského zdravotníctva reálne prinášajú.
Pacienti s mnohopočetným myelómom, častým typom rakoviny krvi, sa rozhodli podeliť o svoje osobné príbehy netradičným spôsobom. Vložili ich do portrétov a umeleckej publikácie s názvom Odhalení, ktorá poukazuje na to, čo investície do slovenského zdravotníctva a zdravia konkrétnych ľudí reálne prinášajú, a čo zároveň vďaka tomu pacienti vracajú krajine späť. Potrebu a význam investícií do tejto oblasti podčiarkujú aj najnovšie dáta z analýzy o mnohopočetnom myelóme na Slovensku, ktoré sú rovnako súčasťou publikácie. Oficiálne ju pokrstili slovenskí onko-hematológovia pri príležitosti 7. ročníka projektu Odhaľme rakovinu krvi.
Mnohopočetný myelóm – liečiteľné ochorenie
Pod pojmom rakovina krvi sa skrýva viac ako 140 typov rôznych nádorových ochorení, vrátane mnohopočetného myelómu, ktorý je 2. najčastejším hematoonkologickým ochrením. Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patria bolesti kostí, často v oblasti chrbtice, chudokrvnosť, problémy s obličkami, nechutenstvo, únava, dýchavičnosť či opakované infekcie. Odborníci však hovoria o zásadných posunoch v liečbe tohto ochorenia, ako aj celkového prežívania pacientov. „Prognóza pacientov s mnohopočetným myelómom sa za posledné roky značne zlepšila. Hoci toto ochorenie patrí v súčasnosti u väčšiny pacientov medzi nevyliečiteľné ochorenia, verím, že používaním inovatívnych liekov v praxi a príchodom ďalších liekov z klinických štúdií, sa raz priblížime k vyliečiteľnosti tohto ochorenia. “ tvrdí doc. MUDr. Ľubica Harvanová, PhD. z Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, LF SZU a UNB Bratislava.
Príbehy pacientov inak ako doteraz
Zuzana, Juraj a Milada sa rozhodli podeliť o svoju skúsenosť s rakovinou krvi netradičným spôsobom. Nehovoria o negatívach, práve naopak. Opisujú, ako sa vďaka včasnej diagnostike a kvalitnej liečbe napriek vážnemu hemato-onkologickému ochoreniu vrátili späť do života a veria, že budú nádejou a inšpiráciou aj pre ďalších ľudí. „Snažím sa byť užitočná pre spoločnosť a vraciam jej naspäť to, čo do mňa investovala.“ opisuje v publikácii Zuzana Gajdošíková, ktorá je úspešná manažérka a riaditeľka Mestskej polikliniky Dr. Jozefa Goldbergera v Giraltovciach. „Momentálne som v remisii, a čím ďalej, tým som na tom lepšie. Veľa služobne cestujem, tento rok som bol už v Číne a vo Vietname. Vrátil som sa do života.“ opisuje v publikácii Juraj Csefalvay, ktorý je technológ a výskumník. Sériu príbehov dopĺňa aj pani Milada Hrianková, ktorej diagnostikovali mnohopočetný myelóm ešte v roku 2005. „S myelómom žijem a existujem už 18 rokov.“ hovorí Milada, ktorá je posledných osem rokov na inovatívnej liečbe. Intenzívne sa venuje svojim blízkym a priateľom, cestuje a oporu nachádza vo vážnej hudbe.
Investície zlepšujú starostlivosť o pacienta, hovoria dáta
Sériu príbehov a fotografií v publikácii s názvom Odhalení, dopĺňajú aj najnovšie dáta z analýzy o komplexnej starostlivosti o pacientov s mnohopočetným myelómom na Slovensku. Tie hovoria o tom, že za posledný rok úhrady zdravotných poisťovní na liečbu pacientov s týmto ochorením stúpli, a spolu s nimi za posledné štyri roky ešte významnejšie stúpli aj investície do úhrad ambulantnej starostlivosti. Naopak náklady na ústavnú starostlivosť podľa najnovších dát klesli.
Predikcie analýzy naznačujú, že práve ambulantná sféra by mala byť významne podporovaná aj v budúcnosti. V praxi by to malo znamenať, že bude menej hospitalizácii pacientov. „Už dnešné dáta ukazujú, že dochádza k 42-percentnému poklesu trvania práceneschopnosti a pacienti sa tak môžu oveľa skôr integrovať naspäť do pracovného života. To je dobrá správa, pretože mnohopočetný myelóm postihuje čoraz viac ľudí v produktívnom veku.“ vysvetľuje prof. Róbert Babeľa, FISAC, expert na liekovú politiku a zdravotníctvo a zároveň spoluautor analýzy. Predikcie analýzy o výdavkoch na starostlivosť o pacientov s mnohopočetným myelómom podľa neho poukazujú na to, že investície do tejto oblasti by mali do roku 2030 stúpať.
Online verzia publikácie Odhalení: https://drive.google.com/file/d/1vf9IY0op03SFfTpTuu-HsnBWeOJDXVWd/view?usp=sharing