S prichádzajúcim letom narastá dôležitosť prevencie ochrany pokožky pred slnkom. Nepodceňujte účinok slnečného žiarenia najmä počas bežných aktivít ako je šport, práca v záhrade alebo pobyt pri vode

S pribúdajúcim počtom slnečných dní a blížiacim sa letom prichádza aj vyššie riziko poškodenia pokožky UV žiarením. Pred nami sú najteplejšie dni v roku, preto už tradične v máji, ktorý je mesiacom povedomia o rakovine kože, upozorňuje Liga proti rakovine na možnosti prevencie. Správnou prevenciou sa dá predísť až štyrom z piatich prípadov rakoviny kože. 

„Až 80-tim % prípadov rakoviny kože by sa dalo predísť správnou ochranou pokožky pred slnkom. Prevencia je jednoduchá, dostupná a mnohokrát život zachraňujúca,“ hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Rakovina kože nebolí – ale môže byť smrteľná

Rakovina kože patrí medzi veľmi časté formy onkologických ochorení, pričom výskyt malígneho melanómu a iných typov rakoviny kože má na Slovensku stúpajúcu tendenciu. Podľa aktuálnych údajov z predikcie Svetovej zdravotníckej organizácie pre rok 2022 je Slovensko v rámci Európy na 24. mieste v počte novodiagnostikovaných prípadov melanómu kože aj v úmrtnosti na toto ochorenie. 

Každoročne sa u nás diagnostikuje takmer 1000 prípadov malígneho melanómu, z toho približne polovica u mužov. Ročne naň zomiera približne 200 ľudí.

V Európe ide o významný problém – každoročne je diagnostikovaných viac než 150 000 prípadov melanómu kože a viac než 26 000 úmrtí. Do roku 2050 sa predpokladá nárast až na 170 000 prípadov ročne a 35 000 úmrtí.

Dôležité je spomenúť, že väčšina typov rakoviny kože (napr. bazocelulárny alebo spinocelulárny karcinóm, ale aj melanóm) v raných štádiách nespôsobujú bolesť – bývajú často bezpríznakové, a práve to vedie k ich podceňovaniu.

Alarmujúce je, že mnohí ľudia stále podceňujú účinok slnečného žiarenia na zdravie pokožky, najmä počas bežných aktivít ako je šport, práca v záhrade alebo pobyt pri vode či v zime na horách.

Rizikové skupiny

Najvyššie riziko vzniku rakoviny kože hrozí ľuďom:

  • so svetlou pokožkou, svetlými vlasmi a pehami,
  •  ktorí sa na slnku rýchlo spália a pomaly opália,
  • s vysokým počtom znamienok,
  • s rodinnou alebo osobnou anamnézou rakoviny kože,
  • ktorí v detstve prekonali vážnejšie spálenie od slnka,
  • ktorí pravidelne navštevujú soláriá.

Prevencia: SPF, ochrana a sebakontrola

Medzi základné preventívne odporúčania patrí:

  • používanie krémov na ochranu kože s vysokým SPF (min. 30–50),
  • vyhýbanie sa slnku medzi 10:00 – 16:00, keď je UV žiarenie najsilnejšie,
  • nosenie ochranného oblečenia, pokrývky hlavy a slnečných okuliarov,
  • myslieť na to, že slnečné lúče sa odrážajú aj od vodnej hladiny, piesku, v zime veľmi intenzívne od snehu,
  • pri kúpe slnečníka alebo tieniacej plachty vyberať tie, ktoré majú SPF minimálne 30,
  • sledovanie vývoja znamienok a stavu pokožky – akékoľvek zmeny konzultovať s dermatológom.

„Krém na ochranu kože pred slnečným žiarením by sa mal stať bežnou súčasťou dennej starostlivosti o pleť – rovnako ako zubná kefka. Nielenže chráni pred rakovinou, ale zároveň spomaľuje predčasné starnutie pokožky. Mnohé ženy chcú byť krásne opálené, ale zabúdajú pritom na to, že ich koža v dôsledku slnečného žiarenia bez ochrany starne oveľa rýchlejšie, čo môže znamenať vznik vrások a stareckých škvŕn,“  dodáva Eva Kováčová.

Upozornenie: Soláriá sú karcinogénne

Svetová zdravotnícka organizácia zaradila soláriá medzi preukázané karcinogény – teda faktory, ktoré spôsobujú rakovinu. Aj preto Liga proti rakovine dlhodobo neodporúča ich využívanie.

Zvýšenému riziku vystavenia pokožky UV žiareniu napomáhajú aj slnečné správy: podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu bola v roku 2024 ročná suma UV žiarenia s erytémovým účinkom vyššia v porovnaní s dlhodobým priemerom – v Bratislave o 10 % a v Gánovciach o 7 %.

Príležitosť pre zmenu návykov

Prichádzajúce leto je ideálnou príležitosťou na prehodnotenie svojich návykov a začatie zodpovednej ochrany pokožky – nielen počas dovolenky, ale aj počas každodenných aktivít vonku.

Liga proti rakovine preto vyzýva verejnosť:začnite s prevenciou už dnes. Všímajte si zmeny na pokožke, každý rok si nechajte skontrolovať kožu dermatológom. Ak spozorujete zmeny znamienok, či iné atypické poškodenie kože, navštívte dermatológa ihneď. Chráňte seba aj svojich blízkych celoročnou starostlivosťou o kožu. 

Sledujte aj UV index, ktorý je dostupný na stránke SHMÚ a riaďte sa ním pri plánovaní pobytu na slnku.

Viac informácií a leták o prevencii rakoviny kože nájdete na: www.lpr.sk