Košický kraj bol vybraný ako jeden zo 101 regiónov, kde má kompatibilne fungovať systém vzdelávania so záchranným zdravotným systémom a neurologickými pracoviskami. Cieľom projektu je zachrániť viac pacientov, ktorých postihne náhla cievna mozgová príhoda. Pri tejto diagnóze je rozhodujúcou veličinou čas, nakoľko šancu na liečbu majú pacienti len do štyri a pol hodiny. Aj preto je dôležité včas rozpoznať príznaky, zavolať prvú pomoc a byť čo najskôr v nemocnici, kde je pacientom poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť. Práve košický región bol vybraný ako jeden zo 101 regiónov na svete, kde bude fungovať jednotný ekosystém, do ktorého budú zapojené školy, záchranky a aj nemocnice. Výsledkom tejto spolupráce má byť viac zachránených ľudských životov, pacientov, ktorých postihne cievna mozgová príhoda.
KOŠICKÁ ŠKOLA MEDZI SVETOVOU ŠPIČKOU
Systém vzdelávania o cievnej mozgovej príhode prebieha na Slovensku už päť rokov. Sú do neho zapojené aj školy z východého Slovenska. O tom, že ide o úspešné vzdelávanie, nad ktorým záštitu prevzalo aj Ministerstvo školstva a Ministerstvo zdravotníctva SR svedčia aj výsledky, ktoré dosiahli žiaci na Požiarnickej ulici č. 3 v Košiciach. Škola sa zapojila do medzinárodnej vzdelávacej iniciatívy o cievnej mozgovej príhode FAST HEROES a vďaka úspešnému záverečnému testovaniu sa dostali do kategórie TOP 10 ocenených škôl z celého sveta za získané vedomosti v digitálnych kvízoch. Práve tu deti preukázali dobrú kvalitu vedomostí o tomto ochorení. Ocenenie im odovzdala prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, FEAN, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky UNLP v Košiciach. Počas slávnostného odovzdávania ocenenia žiakom z medicínskeho pohľadu vysvetlila príznaky cievnej mozgovej príhohy. Iniciatívu FAST HEROES na školách osobne podporila aj Košická záchranná služba. Žiaci videli záchranárov priamo v akcii, keď pacientke, ktorá simulovala príznaky ochorenia bola privolaná záchranka cez simuláciu hovoru na tiesňovú linku.
„Úspech liečby závisí od toho, ako rýchlo pacient príde do nemocnice, kde sú mu urobené komplexné vyšetrenia najmä CT či MR mozgu a nasadená liečba. Čas je v tomto kľúčový a preto je veľmi dôležité vzdelávať už deti na školách aké sú symptómy cievnej mozgovej príhody, kedy volať prvú pomoc, ako komunikovať s operátorom na tiesňovej linke. Toto všetko sú zručnosti, ktoré deti vďaka projektu FAST HEROES získavajú a som rada, že práve košická škola v týchto vedomostiach vyniká aj na svetovej úrovni,“ hovorí prof. Gdovinová.
„Práve vzdelávanie detí a mladých ľudí na školách zohráva kľúčovú úlohu pri zvyšovaní povedomia o cievnej mozgovej príhode v spoločnosti a v úzkej spolupráci so záchranármi a neurológmi má zlepšiť šance pacientov s mozgovou príhodou na ich návrat do plnohodotného života,“ hovorí Ľubica Fidesová, ambasádorka projektu FAST HEROES.
DÔLEŽITÉ JE PREPOJIŤ ŠKOLY SO ZÁCHRANKAMI A NEMOCNICAMI
Nemenej dôležité je, aby v rámci jedného ekosystému správne fungovali aj záchranné zložky, a priviezli pacienta s podozrením na cievnu mozgovú príhodu do najbližšej nemocnice, ktorá má voľnú jednotku intenzívnej starostlivosti a dostupné CT alebo MR prístoje. V rámci košického regiónu je niekoľko takýchto pracovísk, ktoré boli v minulosti ocenené ako pracoviská poskytujúce vysoký štandard liečby a starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Patrí medzi ne aj Neurologická klinika LF UPJŠ, ktorá sa hrdí najvyšším diamantovým ocenením.
Projekt 101 regiónov má za cieľ prepojiť vzdelávacie iniciatívy, záchranné zložky a nemocnice do jedného fungujúceho ekosystému tak, aby z neho benefitoval najmä pacient. Aj preto je projekt orientovaný propacientsky.
Vzdelávacia inciatíva FAST HEROES a projekt 101 regiónov majú viesť k tomu, aby sa Slovensko v oblasti cievnych mozgových príhod a najmä vo vybranom košickom regióne stalo ukážkovým modelovým príkladom funkčného ekosystému, vďaka ktorému sa podarí zachrániť a vrátiť späť do života ešte viac pacientov po cievnej mozgovej príhode.
SLOVENSKO – EURÓPSKYM LÍDROM
Slovensko za ostatných 10 rokov urobilo v tejto oblasti významný pokrok. Výsledky ocenila aj Európska organizácia pre cievne mozgové príhody (ESO), ktorá každoročne v spolupráci s iniciatívou Angels, vyhodnocuje najlepšie nemocnice v liečbe cievnych mozgových príhod, kde sa okrem akútnej liečby vyhodnocujú aj také parametre ako sú vyšetrenia pacientov pri prijatí, skríning dysfágie, ale aj sekundárna prevencia, teda či pacienti odchádzajú z nemocnice so správne nastavenou liečbou, s cieľom minimalizovať riziko recidívy mŕtvice. Na základe týchto parametrov bolo v roku 2023 ocenených 38 zo 43 nemocníc, ktoré na Slovensku tvoria sieť iktových centier. Z toho 9 nemocníc získalo zlaté, 17 platinové a 12 najvyššie diamantové ocenenie. Treba povedať, že je to predovšetkým vďaka entuziazmu lekárov starajúcich sa o pacientov a aktivitám pacientskej organizácie Sekunda pre život, ktorá sa v ostatnom období venuje najmä oblasti vzdelávania o symptómoch cievnej mozgovej príhody. Do projektu FAST HEROES sa zapojilo celkovo viac ako 1100 škôl a viac ako 72 tisíc žiakov, z toho viac ako 70 škôl z Košíc a blízkeho okolia. Aj na základe týchto výsledkov možno konštatovať, že Slovensko patrí k európskym lídrom v oblasti manažmentu pacientov s cievnou mozgovou príhodou.