Aká je kvalita nášho pôrodníctva? Môžu slovenské ženy očakávať zmeny k lepšiemu? Správny smer môže ukázať unikátna knižná novinka, na ktorú sa čakalo 30 rokov. Autor s kolektívom na nej pracovali viac ako dva roky. Má pomôcť pri vzdelávaní lekárov a študentov medicíny.

Po viac ako tridsiatich rokoch vychádza na Slovensku unikátna publikácia, ktorej cieľom je okrem iného určiť smer, kam by malo kráčať slovenské pôrodníctvo. Pod vedením špičkového gynekológa a pôrodníka prof. Jozefa Záhumenského na nej viac než dva roky pracovalo 85 autorov. 1 200 stranová  kniha váži – takmer ako donosený novorodenec – 3400 gramov.

Komplexná, odborná a dlho očakávaná kniha o pôrodníctve na Slovensku je konečne na svete. Známy slovenský lekár a pedagóg prof. Jozef Záhumenský vytvoril s kolektívom autorov unikátne knižné dielo, ktoré môže pomôcť vo vzdelávaní lekárov i študentov.

„Cieľom knihy Pôrodníctvo je podpora prirodzeného pôrodníctva, rešpektujúca pôrodnícka starostlivosť a správne poskytovaná komplexná zdravotná starostlivosť tehotným ženám,“ uviedol prof. Záhumenský na sociálnych sieťach pri prvých zmienkach o knihe, na ktorej s kolektívom autorov pracoval viac než dva roky.

Publikácia pokrýva starostlivosť o budúce matky naozaj detailne. Autorský tím tvorilo 85 špecialistov, ktorí sa venujú anatómii, fyziológii, rizikovej gravidite, očkovaniu v tehotnosti či etike v reprodukčnej medicíne.

Aj VšZP si uvedomuje potrebu zvyšovania povedomia žien a predpôrodnej a popôrodnej starostlivosti, o čo sa snaží aj pomocou novej služby pre poistenky. „VšZP s podporou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek spustila 1. apríla 2022 bezplatné predpôrodné a popôrodné poradenstvo. Odbornú pomoc môžu využiť tehotné a dojčiace matky, a to počas celej doby trvania tehotenstva a dojčenia. Odborníčky sú k dispozícií od pondelka do piatku v čase od 10:00 až do 20:00 hodiny. Skúsené pôrodné asistentky radia ženám vo forme 30-minútových video konzultácií. Rezervačný formulár nájdu záujemkyne online na www.vszp.sk/mama. V rámci neho si žena vyberie termín a čas stretnutia, ktorý jej najviac vyhovuje. Budúce či čerstvé mamičky tak získajú relevantné a odborné informácie a okamžitú pomoc či už v otázke bezpečného tehotenstva, pôrodu, šestonedelia, ale i dojčenia,“ informuje Beata Havelková, podpredsedníčka predstavenstva VšZP.

Spoločne s unikátnou odbornou publikáciou vstupuje na trh aj online portál www.lekarizenam.sk, ktorého cieľom je zvyšovanie povedomia o ženskom zdraví, gynekologických ochoreniach i možnostiach liečby či prevencie. Odborným garantom webstránky, na ktorej čitatelia nájdu informácie výlučne od odborníkov, bude aj pán prof. Záhumenský. (Projekt Lekári ženám prinesie čitateľom informácie výlučne od odborníkov, čím reaguje aj na výzvy dnešnej doby, spojené so šírením dezinformácií v zdravotníctve).