Ako sa správne chrániť? Radí nemocničná epidemiologička

Po viac ako mesiaci tvrdých obmedzení postupne prichádza uvoľňovanie, na ktoré sa mnohí z nás tešili. Všetky tieto opatrenia spadajú pod prvú fázu z celkových štyroch. I naďalej vo všetkých otvorených obchodoch a prevádzkach platia prísne hygienické normy vrátane povinného prekrytia horných dýchacích ciest, dezinfekcie rúk, pravidelného čistenia a vetrania priestorov, dodržiavania dvojmetrových rozostupov či obmedzenia jeden zákazník na 25 metrov štvorcových predajnej plochy. Ich opodstatnenie pripomína RNDr. Mgr. Jaroslava Brňová, PhD. z oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie FN Trnava, ktorá zároveň pôsobí aj na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave a v Centre mikrobiológie a prevencie infekcií :

,,Ochrana tváre zohráva významnú úlohu tam kde je riziko stretnutia väčšieho počtu ľudí, teda najmä vo vnútorných verejných priestranstvách. Nie je potrebná, ak sme napríklad sami v prírode v otvorenom priestranstve na čerstvom vzduchu. Je dôležité mať rúško, ale zároveň aj dodržiavať bezpečnú zónu a odstup od ľudí minimálne 1 meter. Ochrana očí pri bežných činnostiach spočíva v pravidle nesiahania si rukami na tvár. Teoreticky by sa vírus vedel dostať cez spojivky očí do tela človeka, ale je otázne aká infekčná dávka by sa takto dosiahla. Každopádne ruky treba považovať pri pobyte v cudzom prostredí za vždy kontaminované a nedotýkať sa nimi tváre a očí.“

Sú lepšie jednorazové rúška, alebo tie, ktoré vieme prať a žehliť? Ktoré spĺňajú vyššie bezpečnostné opatrenia?

Jednorazová chirurgická maska a respirátory patria do zdravotníckych zariadení a majú ich používať zdravotnícki pracovníci prípadne infikovaní pacienti. Na bežné použitie v domácnosti postačí látkové rúško, ktoré po adekvátnej dezinfekcii /pranie alebo žehlenie/ môžeme opakovane používať.

Pri akej teplote prať rúška pre viacnásobné použitie?

Odporúčajú sa pevné a odolné tkaniny, ktoré sa dajú oprať na viac ako 60 stupňov, a tiež žehliť pri vyšších teplotách.

Mali by sme používať jednorazové gumené (chirurgické) rukavice, alebo textilné?

Používanie jednorazových gumených rukavíc je nevyhnutné najmä v zdravotníctve, a to v presne indikovaných situáciách. Podľa môjho názoru nie je používanie rukavíc potrebné pri bežnej činnosti, ako sú nákupy a podobne. Jediné čo tu môže fungovať je psychologický efekt, pretože s rukavicou na ruke si na tvár budeme siahať minimálne. Nikdy nedezinfikujeme rukavice pre ďalšie použitie a používame ich jednorazovo. Dezinfekcia otvára na materiály rukavíc póry a poškodzuje ich povrch. Rukavice vyhadzujeme vždy vyvrátené na ruby ihneď po použití do odpadu. Po zvlečení rukavíc si vždy podľa dostupnosti umyjeme alebo vydezinfikujeme ruky. To, že máme rukavice na sebe môže dopadnúť tak, že vlastne chránime len seba a mikroorganizmy na rukavici roznášame všade do okolia a ohrozujeme ľudí okolo nás. Povrch rukavice sa kolonizuje veľmi rýchlo práve patogénnymi mikroorganizmami. Je to oveľa skôr ako sa nimi kolonizujú holé ruky, pretože na rukách každého človeka žijú nepatogénne kožné mikroorganizmy vytvárajúce mikrobióm pokožky rúk, ktorý rýchlej kolonizácii patogénnou mikroflórou čiastočne bráni. Používanie rukavíc by malo byť ako každá preventívna činnosť hlavne uvedomelé.

Je lepšie klasické mydlo, alebo gély s alkoholom?

Otázka nie je čo je lepšie, ale čo je dostupné. Preferovaná metóda hygieny rúk v bežnom živote je umývanie rúk. Ruky si stačí dôkladne umývať s tekutým mydlom a vysušiť ich jednorazovým obrúskom. Vo vlastnej domácnosti môžeme použiť samozrejme textilný uterák, ktorý meníme podľa používania a počtu členov domácnosti a perieme pri teplote aspoň na 60 stupňov. V prípade potreby hygienického ošetrenia rúk a nedostupnosti umývadla môžeme použiť alkoholovú dezinfekciu na ruky v podobe gélu alebo tekutiny. Dezinfekcia na ruky v bežnom živote určite nenahradzuje umývanie rúk. Je to pomôcka ktorá patrí najmä do rúk zdravotníckeho personálu.

Akú funkciu zohrávajú antibakteriálne gély?

Môžu byť vhodnou alternatívou v prípade, že nie je dostupné umývadlo a mydlo, alebo pri opakovanom počte viacerých rizikových činností, pri ktorých je dosiahnutie umývania rúk z pohľadu času náročné. Napríklad obsluha v obchode, kedy si predavač dezinfikuje ruky pri každom zákazníkovi lebo nemôže odísť zakaždým k umývadlu.

Máme si najskôr si umyť ruky gélom a potom mydlom? Alebo naopak?

Tieto dva postupy sa nikdy nemajú kombinovať. Je to úplne zbytočné a škodí to pokožke rúk. Navyše aplikácia alkoholového prostriedku v podobe gélu alebo tekutiny sa na vlhkej pokožke rúk môže zriediť a stratiť deklarovaný dezinfekčný účinok. Vždy si vyberáme len jednu metódu podľa danej situácie.

Všetci máme záujem, aby aj naše domáce prostredie bolo čisté a bezpečné. Aké zdravotnícke pomôcky by sme dnes mali mať v domácnosti ako nevyhnutnosť / ochranu pred COVID-19?

Zdravotnícke pomôcky, ako to hovorí aj ich príznačný názov patria do zdravotníctva, do domácnosti sa majú dostať len vtedy, keď sa v nej vyskytne chorý človek, ktorý ich nevyhnutne potrebuje na doliečenie. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 na ochranu ľudí úplne postačujú dve látkové rúška, tekuté mydlo, a detergent na umývanie prostredia (napr. jar a pod.). Tiež môžeme využiť aj rôzne prírodné čistiace prostriedky napríklad na báze esenciálnych olejov. Nie je potrebné mydlo s dezinfekčnou prísadou, ani žiadna agresívna dezinfekcia v rámci vnútorného prostredia domácností.

Aké typy dezinfekcií sú dostupné na trhu a v čom sa líšia?

V princípe exituje chemická a fyzikálna dezinfekcia. Pri chemickej sa používajú chemické látky s rôznym mechanizmom účinku, pričom máme rôzne typy látok. U nás sa najviac využívajú chlórové zlúčeniny, peroxozlúčeniny, kvartérne amónniové zlúčeniny (KAZ), alkoholy, amíny a biguanidy. Pri fyzikálnej dezinfekcii využívame fyzikálne princípy napr. teplo, žiarenie, paru. Vírus SARS-CoV-2 je dobre citlivý na bežné dezinfekčné prípravky aj metódy fyzikálnej dezinfekcie. Dokonca aj úplne obyčajné prostriedky ako SAVO, netreba panikáriť a vykupovať lekárne a vynakladať veľa peňazí za dezinfekčné prípravky. Bežné upratovanie bez dezinfekcie odstraňuje viac ako 90 percent mikrobiálnej kontaminácie. Dezinfekčné prípravky patria hlavne do nemocníc a priestorov keď sa zhromažďuje väčšia koncentrácia ľudí. Vírus , SARS-CoV-2 má obal, čiže všetka dezinfekcia, dokonca aj mydlová voda naňho funguje veľmi dobre, lebo tento obal zložený z lipidov efektívne rozpúšťa. Vírus sa potom stane zraniteľný a stráca schopnosť ďalšieho šírenia. Voľne v prostredí bez živej bunky sa vírus nedokáže množiť.