Nová aplikácia pomáha pacientom

„IBDPod kontrolou“ je názov novej mobilnej aplikácie, ktorú vývojári vyvíjali špeciálne pre pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Aplikácia je dostupná na stiahnutie  pre užívateľov s operačným programom iOS aj Android. Stiahnuť si ju môžu bezplatne a rovnako bezplatné sú aj všetky jej funkcionality. Aplikácia „IBDPod kontrolou“, pomáha pacientom lepšie manažovať ich ochorenie. Notifikácie im pripomínajú termíny návštev u lekára, termíny vyšetrení a kontrol, ale aj dátum a čas, keď majú pacienti užiť svoju liečbu. Aplikácia pacientom umožňuje viesť si denník a  následne si ho stiahnuť do PDF a zaslať na email. Personalizácia aplikácie a relevantný edukatívny obsah robí z tejto aplikácie užitočnú pomôcku v manažmente pacienta s IBD ochorením. Prvým pacientom, ktorý mal možnosť v testovacej verzii odskúšať si aplikáciu bol známy slovenský raper Majself (Michael Švehla).

Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sú zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktorých presnú príčinu vzniku odborníci zatiaľ nepoznajú. Čo však vedia je, že obe ochorenia sú celoživotné a život pacientov výrazne ovplyvňujú. Chronická únava, teploty, pretrvávajúca hnačka, krv v stolici, bolesti brucha či pocity nafúknutia. Toto sú len niektoré z nepríjemných príznakov ochorenia, ktoré sa týkajú čoraz viac Slovákov. Ochorenie IBD v mnohých prípadoch spôsobuje častú práceneschopnosť, ktorá môže prerásť až k invalidizácii. Manažovanie tohto ochorenia nie je jednoduché, ale dobrá adherencia pacientov či spolupráca s lekárom sú možnosťou, ako mať svoje zápalové ochorenie pod kontrolou. Pacientom k tomu pomôže aj nová aplikácia „IBDPod kontrolou“. „Život s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou nie je jednoduchý. Nás pacientov ovplyvňuje v súkromnom živote, ale aj v pracovnej sfére, pritom našim jediným želaním je viesť život bez obmedzení, so všetkým čo k tomu patrí. Verím, že aplikácia“ IBDPod kontrolou“ k tomu môže výrazne dopomôcť a zlepší manažment ochorenia mnohých pacientov,“ hovorí Veronika Ivančíková, predsedníčka pacientskeho združenia „Slovak Crohn Club“.

Na vývoji aplikácii pracovali vývojári viac ako rok. V spolupráci s pacientskou organizáciou „Slovak Crohn Club“ a českou organizáciou „Pacienti IBD“ vytvorili jedinečný a unikátny obsah so zaujímavými funkcionalitami, ktoré môžu významne uľahčiť život pacientov s IBD ochorením. Odbornú garanciu nad obsahom aplikácie prevzala lekárka IBD centra v Gastroenterologickom centre Ružinov – Bratislava, MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Aplikáciu“ IBDPod kontrolou“ si môže stiahnuť ktorýkoľvek IBD pacient používajúci smartfón. Ľahko ju nájde v App Store alebo v Google Play. V prvom kroku je potrebné získať z pacientskej organizácie unikátny kód pre prihlásenie. Potom stačí uviesť už len email. V ďalšom kroku si pacient nastavuje svoj osobný profil, liečbu, ktorú aktuálne užíva a notifikácie. Nakoľko je aplikácia určená pre pacientov s Crohnovou chorobou aj s ulceróznou kolitídou, je dôležité zvoliť typ ochorenia, ktorým pacient trpí. Aplikácia „IBDPod kontrolou“ bola navrhnutá tak, aby pacientom s ich zápalovým ochorením uľahčila život. Každý z nich preto určite ocení Denník pacienta, v ktorom si môže zaznamenávať informácie o svojom zdravotnom stave. Tie môžu byť dôležité aj pre ošetrujúceho lekára. Používateľ si preto môže všetky poznámky jednoducho stiahnuť do PDF a poslať si ich na email.

„Keď mi Crohnovu chorobu diagnostikovali, nevedel som si predstaviť čo ma čaká. Jediné čo som chcel bolo žiť normálny život, tak ako predtým. Oceňujem, že vznikla aplikácia, ktorá nám pacientom  pomáha lepšie zvládať naše IBD ochorenie. Je to veľký pomocník najmä v tejto rýchlej dobe, keď si termín odberu krvi alebo kontrolu u lekára už nemusím držať v hlave, pretože mi ich pripomenie samotná aplikácia,“ hovorí raper Majself, ktorý je zároveň pacientom s diagnostikovanou Crohnovou chorobou. Do aplikácie si teda pacient môže zaznamenať aj presné termíny na vyšetrenia či kontroly. Aplikácia mu ich sedem dní pred termínom pripomenie prostredníctvom nastavenej notifikácie.

Pacienti nájdu v aplikácii aj jednoduchý test, ktorým získavajú prehľad o svojom aktuálnom zdravotnom stave. „Je dôležité si uvedomiť, že v prípade Crohnovej choroby aj ulceróznej kolitídy ide o celoživotné ochorenia, ktoré je potrebné dlhodobo sledovať a vyžaduje si pravidelné kontroly gastroenterológom. Pri týchto ochoreniach je veľmi dôležitá aj adherencia pacienta k liečbe. U mnohých pacientov by ju mohla pomôcť zlepšiť práve aplikácia, ktorá bude pacientom pripomínať, aby svoje lieky nezabudli užiť,“ hovorígastroenterologička doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD. Pacienti si v aplikácii jednoducho nastavia aké lieky užívajú a notifikácie im budú pripomínať, aby ich užili v stanovenom čase. Súčasťou aplikácie je aj Edukačná zóna, s odbornými informáciami a radami ako sa správne stravovať, akú životosprávu dodržiavať, ale aj s novinkami z oblasti liečby IBD.

-mb-