Prechladnutie, nádcha, kašeľ, angína, chrípka a iné respiračné ochorenia…
sú Chladné dni roka sú ozajstnou skúškou nielen obranyschopnosti nášho organizmu, ale aj našej psychiky.Naše múdro fungujúce telo je nastavené tak, aby sa spoľahlivo chránilo pred „agresormi“, teda rôznymi patogénmi z vonkajšieho prostredia. Ak je však oslabené nesprávnou výživou, vyčerpávajúcim spôsobom života, ale aj chladom, prudkými zmenami teplôt pri prechode do rôznych prostredí, častejším pobytom v interiéroch, kde je prenos infekcií z osoby na osobu ľahší, nedostatkom slnečného svetla a pohybu, vírusy a baktérie majú pootvorené dvere, aby jeho odolnosť vyskúšali. A niekedy, žiaľ, na chvíľu nad naším telom víťazia.
Aké sezónne ochorenia nás najčastejšie trápia? Sú to predovšetkým infekcie horných a dolných dýchacích ciest.
Prechladnutie. Príznaky prechladnutia sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené hrdlo. Toto ochorenie je obmedzené na horné dýchacie cesty a nie je sprevádzané vysokou teplotou, bolesťami kĺbov a svalov.
Chrípka je vírusovým ochorením a na rozdiel od iných infekcií sa vyznačuje náhlym nástupom choroby a vysokými horúčkami. V našich končinách sa chrípková sezóna začína už od októbra a trvá do konca apríla.Liečba chrípky spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest. A pretože ide o vírusové ochorenie, nelieči sa antibiotikami.
Okrem prechladnutia a chrípky nás môžu potrápiť aj iné respiračné ochorenia, ktoré sú najčastejšie spôsobené rinovírusmi, adenovírusmi, respiračným syncyciálnym vírusom, prípadne baktériou Mycoplasmapneumoniae.
Adenovírusy spôsobujú bežnú nádchu, bolesti hrdla, zápal priedušiek a pľúc, hnačku a zápaly spojiviek.
Rhinovírusy sú pôvodcom známeho ochorenia z nachladnutia – nádchy. Šíria sa ako kvapôčková infekcia a postihujú nosohltan.
Respiračný syncyciálny vírus (RVS) patrí do skupiny vírusov, ktoré u človeka spôsobujú sezónne infekcie dýchacích ciest, prechladnutia a nádchy.
Mycoplasmapneumonia je baktéria postihujúca horné a dolné dýchacie cesty. Prejavom infekcie býva horúčka, nádcha, malátnosť, kašeľ. Môže byť aj príčinou zápalu pľúc.
Mnohí z nás považujú za ochorenie chladných dní aj kašeľ. Kašeľ však nie je choroba, ale príznak ochorení. Až 75 % prípadoch je pripisovaný bakteriálnej alebo vírusovej infekcii dýchacích ciest. Vo zvyšných prípadoch sa na jeho vzniku podieľajú alergény, znečistenie alebo závažné ochorenia.
Vhodnou prevenciou, zdravým životným štýlom a dodržiavaním potrebných opatrení sa sezónnym ochoreniam môžete vyhnúť. Najdôležitejšie je vyhýbať sa hromadným podujatiam a ľuďom s príznakmi ochorenia. Ak sa u vás prejavia príznaky ochorenia , ostaňte doma, aby ste neohrozili ostatných. Nosenie tvárových masiek pomáha v predchádzaní šírenia infekcií dýchacích ciest. Dôkladným umývaním rúk účinne zabránite prenosu infekčných ochorení. Ani v chladných dňoch nezanedbávajte pohyb na čerstvom vzduchu. Zdravá strava a životospráva sú najväčšími bojovníkmi so sezónnymi ochoreniami. Nezabudnite na dostatok spánku a odpočinku.
A čo tak vyskúšať homeopatiká? Homeopatické prípravky podporujú organizmus, aby sa zbavil choroby vlastnými silami. Homeopatia je vhodná pre všetky vekové kategórie. Výber homeopatík na konkrétne zdravotné problémy je veľký. Každý, kto sa stará o svoje zdravie by sa mal pri výbere vhodných liekov poradiť so svojim lekárnikom a skúsený lekárnik mu ju prispôsobí na mieru.