Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída sú zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sa týkajú stále väčšej skupiny prevažne mladých ľudí. Chronická únava, teploty, pretrvávajúca hnačka, krv v stolici, bolesti brucha či pocity nafúknutia. Toto sú len niektoré z nepríjemných príznakov ochorenia, ktoré majú významný vplyv a kvalitu života pacientov. Pri príležitosti Svetového dňa IBD, ktorý si pripomíname 19. mája, prichádza na trh nová aplikácia „IBD pod kontrolou“. Jej cieľom je zlepšiť manažment ochorenia Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy a pomôcť tak pacientom mať ich ochorenie plne pod kontrolou.
Svetový deň IBD upriamuje pozornosť na to, ako toto ochorenie ovplyvňuje život pacientov a ich všeobecné blaho. Napriek tomu, že je celoživotné, dá sa s ním žiť plnohodnotný život. K lepšiemu zvládaniu IBD ochorenia môže v súčasnosti pomôcť aj nová aplikácia, ktorá bola vyvinutá cielene pre potreby pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. „Aplikácia „IBD Pod kontrolou“ disponuje unikátnym obsahom a zaujímavými funkciami, ktoré môžu významne uľahčiť život pacientov s IBD ochorením. Ide o užitočnú pomôcku, ktorá pacientovi pripomína termíny kontroly, užitie liekov, ale nájde v nej aj odborné rady o samotnom ochorení či stravovaní,“ hovorí Veronika Ivančíková, predsedníčka pacientského združenia Slovak Crohn Club.
Aplikáciu “IBD Pod kontrolou“ si môže stiahnuť ktorýkoľvek IBD pacient používajúci smartfón. Stiahnuť si ju môžu bezplatne a rovnako bezplatné sú aj všetky jej funkcionality. Notifikácie pacientom pripomínajú termíny návštev u lekára, termíny vyšetrení a kontrol, ale aj dátum a čas, keď majú pacienti užiť svoju liečbu. Aplikácia pacientom umožňuje viesť si denník a následne si ho stiahnuť do PDF a zaslať na email. Personalizácia aplikácie a relevantný edukatívny obsah robí z tejto aplikácie užitočnú pomôcku v manažmente pacienta s IBD ochorením. Jedným z pacientov, ktorý mal možnosť si aplikáciu vyskúšať je aj slovenský raper Majself. „Keď mi diagnostikovali Crohnovu chorobu, uvedomil som si, že ma čaká mnoho životných zmien, aby som mohol s ochorením žiť normálny život. To bol môj hlavný cieľ, žiť plnohodnotne a bez obmedzení. Oceňujem preto, že práve v dnešnej rýchlej dobe majú pacienti k dispozícii pomocníka vo forme prehľadnej a obsahovo nabitej aplikácii,“ dodáva Majself.
Črevné zápalové ochorenia, v skratke IBD (Inflammatory bowel disease), postihujú na Slovensku približne 200 ľudí na 100 000 obyvateľov. Celosvetovo trpí Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou asi 10 miliónov ľudí. Obe ochorenia najčastejšie prvýkrát prepuknú v rozmedzí 15. -30. roku života, ulcerózna kolitída vzácne aj okolo 50. – 70. roku života. Základný rozdiel medzi týmito chorobami je časť tráviaceho traktu, ktorú postihujú a typ zápalu. Pri ulceróznej kolitíde je postihnuté výlučne hrubé črevo a zápal postihuje sliznicu čreva. Naopak Crohnova choroba postihuje zápalom ktorúkoľvek časť tráviacej sústavy, najčastejšie sa vyskytuje v spojení tenkého a hrubého čreva. Zápal prechádza celou hrúbkou črevnej steny. Nešpecifické črevné zápaly sa vyznačujú striedaním pokojných období a období vzplanutia choroby. „Príznakmi zhoršujúceho sa zápalu sú časté hnačky, veľakrát s prímesou krvi a hlienu, pocity nafúknutia alebo tlaku v bruchu, bolesti brucha, zvýšená telesná teplota, málokrvnosť, nechutenstvo, strata hmotnosti. Často sa vyskytujú aj prejavy ochorenia mimo tráviaceho traktu – zápaly kĺbov, kožné problémy, zápaly očí,“ popisuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., gastroenterológ, vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
IBD sa vyskytuje skôr vo vyspelých krajinách v porovnaní s menej rozvinutými krajinami a skôr v mestských ako vo vidieckych oblastiach. Okrem prostredia však má na rozvoj ochorenia vplyv aj genetika a imunitný systém. Manažovanie IBD ochorenia nie je jednoduché, pacienti sú často práceneschopní, čo môže viesť až k invalidizácii. Liečba Crohnovej choroby či ulceróznej kolitídy si vyžaduje najmä pochopenie ochorenia, zmenu životného štýlu a dobrú adherenciu pacientov k liečbe či spoluprácu s lekárom. Diagnóza IBD sa stanovuje na základe laboratórneho preukázania zápalu v organizme z krvi alebo stolice a pomocou zobrazenia zápalového postihnutia čreva pomocou kolonoskopie, ultrazvuku, CT alebo magnetickej rezonancie. Včasný záchyt a liečba dokáže významne zlepšiť vývoj ochorenia a predísť závažným komplikáciám či chirurgickej liečbe. „V súčasnosti máme k dispozícii modernú liečbu, ktorá je účinná, avšak treba s ňou začať včas. Počet moderných liekov stúpa a ak nezaberie jeden, je možné naordinovať iný. Liečebné možnosti sa rozširujú napríklad aj o biologickú liečbu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.
-mb-