Rátate dlho ovečky?

Viete, že prespíme až tretinu nášho života? Aj keď sa to zdá veľa, dobrý spánok je základom pre jeho ďalšie dve tretiny. Ak to tak nie je, kvalita nášho zdravia sa prudko zhoršuje.

Odhaduje sa, že 30% populácie spí menej ako 6 hodín za noc, až tretina ľudí má rôzne poruchy spánku. Podľa európskych prieskumov až dve tretiny ľudí, ktorí v súčasnosti trpia rôznymi poruchami spánku, tento problém nijako neriešia. Pritom pre naše zdravie nie je dôležité len to, koľko spíme, ale aj to, ako spíme.

Kvalitný spánok v žiadnom prípade nie je strata času. V dnešnej dobe sme príliš uponáhľaní a príliš zaneprázdnení a je , že spánok často považujeme za zbytočnú stratu času. A tak dlho do noci pracujeme, pozeráme televíziu, do postele si líhame so smartfónom, tabletom, či i-padom. Aby nám nebodaj nič neuniklo. A tak sa stáva,, že ak spíme krátko, máme prerušovaný alebo nekvalitný spánok, ďalší deň sme nevýkonní, unavení, vyčerpaní, podráždení a mrzutí, čo sa samozrejme odráža na našich výkonoch aj na kvalite medziľudských vzťahov. Kvalitný spánok však nie je dôležitý len pre dobrú náladu, ale je jednou zo základných esencií nášho zdravia.

Stres, zhon, zvýšený tlak na pracovné výkony, ekonomické a najmä rôzne rodinné problémy – to všetko sú faktory, ktoré zapríčiňujú problémy so spánkom. V súčasnej dobe k príčinám pridáva aj prebiehajúca pandémia koronavírusu.

Prečo potrebujeme dostatočne spať?  Spánok je dôležitý pre správne fungovanie množstva funkcií v našom tele – od imunitného systému až po obnovu energetických zásob. Počas spánku telo produkuje aj najviac rastového hormónu, ktorý je dôležitý u detí najmä pre rast a u dospelých pre obnovu tkanív. Dostatok kvalitného spánku je dôležitý aj pre našu psychiku, emocionálnu pohodu či správne fungovanie pamäti.

Čo sú nebezpečné skratky? Moderný človek rýchlej doby má rád skratky a okamžité riešenia problémov. Aj tých so spánkom. Nemôžem zaspať? Pomôže tabletka. A tak dnes patria lieky na spanie na prvé priečky rebríčka Slovákmi najužívanejších liekov. Podľa štatistík ich užíva aspoň niekedy každý desiaty.

Anxiolytiká so sedatívnym účinkom a hypnotiká môžu mať pre unavené telo spočiatku účinný a očakávaný efekt, ten však netrvá dlho a podľa výsledkov vedeckých štúdií ich užívanie nemá žiadny vplyv na liečbu samotných príčin rôznych porúch spánku. A navyše, pri užívaní týchto liekov existuje, okrem iných nežiaducich účinkov, veľké riziko vzniku závislosti. Hypnotiká by sme mali užívať až po odporúčaní lekára a podľa potreby maximálne 2-3 krát za týždeň. Pravidelné každodenné užívanie liekov na spanie rozhodne nie je riešením problémov s nespavosťou.  

Čo teda robiť, aby sme sa dobre vyspali? Už naše staré mamy vedeli, že mnohé rastliny pôsobia tlmivo a pomáhajú pri problémoch so spánkom. A extrakty z rastlín na svojej sile nestratili dodnes. Ba naopak, vďaka modernejším prístupom spracovania „zdravia z prírody“ dokážu byť oveľa účinnejšie a byť vhodnou alternatívou v liečbe rôznych porúch spánku.

O kvalitný spánok sa postará novinka prírodný výživový doplnok Datif Night. Na rozdiel od hypnotík, ktoré majú riziko vzniku závislosti, predstavuje  riešenie pre zdravý spánok bez závislosti.  Je založená na prírodnej báze a obsahuje 3 esenciálne a prírodne aktívne zložky: Magnézium , ktoré prispieva k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému. Viaže sa na receptory tzv. GABA aminokyseliny a v procese zaspávania znižuje činnosť nervových buniek. Systém GABA, na ktorý magnézium pôsobí, podporuje fyzickú a duševnú relaxáciu a vyvoláva zaspávanie. Ďalšou zložkou je medovka lekársku, tá uľahčuje zaspávanie a zlepšuje kvalitu spánku. Medovka lekárska obsahuje garantované množstvo koncentrátu kyseliny rozmarínovej, aktívnej zložky, ktorá posilňuje GABA systém a tým urýchľuje proces zaspávania. Kyselina rozmarínová sa rýchlo vstrebáva do tráviaceho traktu a účinkuje pol hodiny po podaní. Polyfenoly z hroznových jadierok (proantokyanidíny) majú silné antioxidačné vlastnosti, regenerujú mozog a nervové bunky poškodené oxidačným stresom. Je známe, že nedostatok spánku poškodzuje činnosť mozgu. Keď spíme mozog si zapamätáva. Počas spánku mozog triedi, integruje a asimiluje rôzne informácie uložené počas dňa. A práve pôsobenie polyfenolov počas spánku obnovuje a chráni mozgové bunky a zachováva správne fungovanie mozgu.