Sedavé zamestnanie a bolesť chrbta – pandémia modernej doby
Prečo vzniká bolesť chrbta?
Ochorenia pohybového aparátu spojené s bolesťami chrbta
sú jednou z najčastejších príčin hospitalizácie a práceneschopnosti na
Slovensku.Príčinou jednoduchej bolesti chrbta je vždy nesprávny životný
štýl,aktuálne najmä sedavé zamestnanie. Nahradzovanie manuálnej práce sedavým
zamestnaním je trend, ktorý sa v najbližších rokoch zrejme nezmení, práve
naopak. Ak teda nechceme za túto „vymoženosť platiť“zdravím, je dobré poznať
príčiny vzniku bolesti chrbta a zásady, ako pracovať posediačky
a správať sa pritom k svojmu chrbtu zodpovedne.
Prečo vzniká bolesť chrbta?
„Posediačky“ trávime stále väčšiu časť života, podľa niektorých zdrojov je to až 60% dňa – sedíme pri jedle, do práce sa presúvame autom alebo MHD, sedíme v práci, sedíme na káve, sedíme pri televízii.Takýto životný štýl so sebou prináša aj množstvo zdravotných komplikácií.
Ilustračné foto: pexels.com
„Takmer 8 z 10-ich pacientov, ktorých
trápia opakované bolesti chrbta, má sedavý spôsob zamestnania alebo vedie
sedavý spôsob života,“ hovorí neurologička
MUDr. Ester Točíková.
Svaly zabezpečujúce sedenie sa dlhodobým zaťažovaním a nesprávnym sedením
skracujú. A svaly, ktoré majú na starosti dynamický pohyb, ochabujú. Medzi
oboma skupinami svalov tak pomaly a nenápadne dochádza k nerovnováhe, čo môže
mať za následok nesprávne postavenie jednotlivých častí pohybového aparátu voči
sebe. Navyše dlhodobým nesprávnym zaťažovaním medzistavcovej platničky môže
dôjsť k jej poškodeniu (vysunutá platnička alebo zaseknutá chrbtica).
„Sedavý spôsob života má za následok ochabnutie predovšetkým hlbokého svalstva. Ľudia majú problém vydržať sedieť vzpriamene a radšej skĺznu do pre nich pohodlnej polohy. Väčšinou je to „zaguľatený“ chrbát a hlava a ramená v predsune“, hovorí Mgr. Helena Škultétyová, fyzioterapeutka .
Aj napriek optimálnemu manažmentu ochorenia prechádza 5 % akútnych bolestí chrbta do chronického štádia, až invalidizácie. Ak teda nechceme skončiť na invalidnom dôchodku už ako 45-roční, treba si ozrejmiť, ako správne sedieť a hýbať sa.
Ilustračné foto: pexels.com
Ako sa pri sedavom zamestnaní správať k svojmu chrbtu zodpovedne?
- Ak sme v práci odsúdení na niekoľkohodinové sedenie, skúsme si aspoň z času na čas sadnúť na fitloptu alebo PC vankúš. Neustálou zmenou ťažiska na sedadle sme nútení meniť polohu tela.Takéto sedenie stimuluje hlboké svaly chrbtového korzetu, ktoré pri iných činnostiach dostatočne nezapájame.
- Na stoličke sedíme tak, aby sme s panvou boli čo najviac vzadu a bedrová oblasť sa dotýkala opierky, ktorá je nastavená na 90-100°uhol voči sedacej ploche.
- Chodidlá by mali byť vždy celou plochou na zemi a s predkoleniami by mali mať 90°uhol. Dôležité je postavenie panvy, ktorá by mala byť centrovaná. Toto postavenie nám zabezpečí podopretie bedrovej oblasti, tzv. vypodložený sed.
- Kolená sú od seba na šírku panvy a výšku sedadla treba nastaviť tak, aby uhol medzi trupom a stehnami bol o niečo vyšší ako 90°, čiže bedrové kĺby sú málinko vyššie ako kolenné.
Vhodné druhy pohybu pre zdravý chrbát?
Vhodným výberom pohybu dokážete bolestiam chrbta nielen predchádzať, ale ich aj zredukovať a manažovať. Mali by ste každý deň cvičiť minimálne 20 minút, aby ste vyrovnali svalovú rovnováhu, ktorá vzniká pri sedení.
Veľmi
vhodným druhom pohybu sú
- nordic walking,
- chôdza (aj dozadu na precvičovanie špičiek),
- bicyklovanie (nie v náročných terénoch),
- ľahká turistika,
- plávanie (plavecký štýl prsia plávať správnou plaveckou technikou).
Pilates je považovaný nielen za populárne fitnes cvičenie, ale aj za výborný doplnok tréningov vrcholových športovcov či účinnú formu rehabilitácie. Do tejto kategórie patria aj
- Joga
- SM systém
- Piati Tibeťania
Opdporúča sa opatrnosť pri dynamických športoch, ktoré extrémne zaťažujú len jednu polovicu tela, pri športoch s rýchlym štartom, s doskokmi (volejbal, basketbal) alebo športoch na tvrdom podklade.
Záchrana sa volá Aplikácia SpineHero
Sedavé zamestnanie je spájané najmä so sedením za počítačom. Študenti fakulty informatiky a informačných technológií všimnúc si „zúbožený“ stav chrbta svojich kolegov – programátorov, vyvinuli spôsob, ako cez webovú kameru počítača monitorovať správnosť posedu. Konzultovali s fyzioterapeutom optimálne pozície pri sedení, údaje spracovali a výsledkom je aplikácia Spine Hero. Aplikácia Spine Hero beží na pozadí, teda na ploche obrazovky ju nevidieť až do chvíle, kým sa človek nezačne hrbiť, vtedy dá aplikácia znamenie. Možností monitorovania a vyhodnotenia „správnosti“ sedenia je viacero, záleží na úžívateľovi. Aplikácia je úplne zdarma pre každého k dispozícii na stránke www.spinehero.com. Jeden zo zakladateľov tejto aplikácie Jozef Gáborík hovorí : „Správnu polohu tela pri sedení má človek, sústrediaci sa na prácu, problém udržiavať aj pri dobre nastavenom pracovnom prostredí a vhodnej stoličke.“
Ako sa zbaviť bolesti chrbta?
V slovenských ambulanciách praktických lekárov, ale aj špecialistov, sa mesačne predpíše viac ako 150 000 balení nesteroidných analgetík (tzv. NSA), teda liekov, ktoré sú najčastejšie odporúčané pri bolestiach chrbtice. Úľava od bolesti väčšinou príde, málokto si však uvedomuje riziká, ktoré tieto lieky so sebou prinášajú, hlavne v prípade dlhodobého užívania, prípadne užívania maximálnych odporúčaných dávok v nádeji rýchleho nástupu účinku.
Naučme sa správne sedieť, investujme do kvalitnej stoličky, pracujme na zdravom držaní tela, zaraďme vhodný pohyb. Bolesti chrbta netreba len liečiť, treba im systematicky predchádzať. Ak nás stav prinúti k liečbe, nespoliehajme sa len na analgetiká.
„Dlhodobé podávanie najmä vyšších dávok nesteroidných antireumatík môže mať viacero vedľajších účinkov. K najčastejším patrí poškodenie sliznice tráviaceho traktu až krvácania, hypertonici a ľudia so srdcovým ochorením môžu mať pri dlhodobej liečbe nesteroidnými antireumatikami zvýšenie krvného tlaku a problémy so srdcom. Snahou modernej medicíny je preto liečiť nesteroidným iantireumatikami v čo najnižších dávkach čo najkratší čas. Túto možnosť poskytuje kombinovaná liečba vysokodávkovými vitamínmi B s nízkymi dávkami nesteroidných antireumatík, ktoré vo svojom liečivom účinku pôsobia synergicky,“povedala MUDr. Ester Točíková.
Zdroj:Michaela
Španková, Webster
Viac informácií na www.bezbolestichrbta.sk
Poraďte sa s neurológom v online poradni: www.bezbolestichrbta.sk/poradna.html
Odborní garanti: Zdravotnícke centrum Hippokrates a Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva