Tipy pre zdravé ďasná a krásne zuby


Radí dentálna hygienička Helga Svetková, R.D.H


1. Zbavte sa  strachu zo zubára

Ak zubárske kreslo vo vás vyvoláva strach prineste si Musicplayer a sluchátka do zubnej ambulancie. Keďže mnohí pacienti, ktorí majú strach, zvyknú zadržiavať dych, sústreďte sa  a usilujte sa dosiahnuť   rytmické dýchanie.  A hlavne zdôverte sa so svojimi obavami zubárovi. Ten rozumie vášmu strachu a vie vám pomôcť.

2. Čo je prvé zubná niť alebo zubná kefka?

Použitie zubnej nite pred umývaním zubov napomáha efektívnejšiemu umývaniu zubov. Zubná niť odstráni zvyšky jedla, ktoré ostávajú medzi zubami. Ak vám  zubná niť  nevyhovuje, pokojne siahnite po malých špeciálnych kefkách, alebo dentálnych paličkách, ktoré sú adekvátnou náhradou. Keď si umývate zuby, venujte pozornosť 45 stupňovému uhlu vašej zubnej kefky , aby bola na hranici medzi ďasnami a zubami. Jemne pohybujte kefkou dopredu dozadu resp.doprava doľava. Nezabudnite na záver vypláchnuť si ústa zubnou vodou , tá vám pomôže odstrániť zvyšky povlaku na zuboch.

3. So špáradlami opatrne

Ak nemáte zubnú niť, špáradlá vám pomôžu odstrániť zvyšky jedla zaseknuté medzi zubami. Ale opatrne, jemne. Veľmi rýchlo sa môže stať že pritlačíte príliš tuho a poškodíte, či poraníte si ďasná. Alebo ešte horšie, špáradlo sa môže zlomiť pod ďasnom. Zubná niť je oveľa vhodnejšou alternatívou.  Nielenže pomôže odstrániť zvyšky jedál medzi zubami lepšie , ale aj zabráni  vytváraniu povlaku tým, že odstráni baktérie.

4. Čas na novú zubnú kefku

 Štetinky na zubnej kefke sa zničia a rozstrapkaju po istom čase používania. Aby ste mali jasný žiarivý úsmev , vymeňte si novú zubnú kefku každé 3 mesiace . Ak máte elektrickú zubnú kefku, držte sa rád jej  výrobcu . Cítite sa chorý?  Vyhnite sa nahromadeniu bakterií výmenou  zubnej kefky vždy  na začiatku ale aj  na konci choroby.

5. Syry pre biele zuby

Kasein  ( nachádzajúci sa v mlieku) a srvátkový proteín v syroch napomáhajú  zubnej sklovine redukovať proces demineralizácie. Syry sú dôležitým zdrojom pre vytváranie  zubného kalcia. Nezabudnite však na doplnenie vitamínu D do vašej stravy , ktorý napomáha absorbovaniu kalcia. Jedlá ako mlieko, vaječný žĺtok a ryby sú dobrým zdrojom vitamínu D.

6. Zastavte  tvorbu škvŕn na zuboch

Ak máte radi kávu, červene víno a ďalšie škvrny vytvárajúce jedlá a nápoje ,  umývanie zubov sódabikarbonou dva razy do mesiaca vám pomôže k žiarivému úsmevu.
Použite sódabikarbónu  tak, ako bežne používate zubnú pastu a následne si vypláchnite ústa. Ak čistá sódabikarbóna irituje vaše zuby alebo ďasná môžete sa poobzerať po zubnej paste s jej obsahom.

7. Jedlá môžu zapríčiniť škvrny na zuboch alebo ich vyjasniť

Špekuluje sa, že jahody majú prírodné bieliace vlastnosti , ale potvrdenie  tejto teórie ešte nie je v dosahu. Je však logické že po konzumácii škvŕn pôsobiacich jedál ako sú čučoriedky káva a cigarety by sme si mali umyť zuby. Ďalši návrh ako napomôcť minimalizácii zmeny farby zubov po konzumácií škvrnotvorných jedál je : umyte si zuby a potom chrumkajte jablká , hrušky,  celerové tyčinky , tie napomáhajú tvorbe slín, ktoré prirodzenou cestou omyvajú zuby.

8. Regulujte svoje žalúdočné kyseliny

Ak máte zvýšenú žalúdočnú kyselinu, mali by ste dostať situáciu pod kontrolu a napomôcť  ochrane zubnej skloviny a  zdravia ústnej  dutiny. K jedlám, ktoré prispievajú k  nadmernému vytváraniu kyseliny patrí čokoláda, alkohol,  nápoje s kofeínom ako je káva,ale aj  čaje, cesnak , cibuľa, mliečne výrobky, paradajky, citrusové ovocie , mentol a štipľavé ,mastné a vyprážané jedlá.

9. Starajte sa aj o svoj jazyk

Odstrániť  zlý dych pomôže, ak si očistíte jazyk zubnou kefkou kedykoľvek si umývate  zuby. Môžete použiť aj jazykovú škrabku. Jej používaním sa  zníži množstvo baktérií  a vylepší sa dych.

10. Lieky môžu spôsobiť „suché ústa“

Ústa potrebuju sliny, aby boli zdravé, ale mnoho  liekov ako napríklad antidepresíva, lieky  na zníženie krvného tlaku, či antihistaminiká môžu znižovať tvorbu slín. Zabezpečiť  potrebné  vlhké prostredie v ústach môžete tak, že zvýšite  príjem tekutín a prípadne sa opýtajte svojho zubára na produkty umelých slín.  Sucho v ústach pomáha vyriešiť aj žuvanie žuvačky bez cukru po každom jedle.