Viete čo pomáha efektívne zvládať stres?

Stres je bežnou súčasťou každodenného života človeka. Napriek tomu táto reakcia na fyzické, mentálne či emocionálne tlaky – od pracovných termínov až po povinnosti v osobnom živote, môže mať z dlhodobého hľadiska nezanedbateľný dopad na naše fyzické a psychické zdravie. Pri príležitosti týždňa uvedomenia si stresu vám odborník poradí, ako môžete svoje telo na stres čo najlepšie pripraviť.

Samotný stres nemusíme za každých okolností chápať negatívne, je bežnou súčasťou života, bez ktorej by sme sa neposúvali vpred. Je to situácia, ktorá v našom tele spúšťa určité potrebné biologické reakcie, ktoré často môžu byť v určitom momente prospešné. Ak sa na množstvo fyzického alebo psychického stresu vieme adaptovať, môžeme ho považovať za pozitívny. No čo ak je ho príliš a my nie sme schopní ho bez väčších problémov zvládať? Vtedy zväčša dochádza k negatívnym prejavom na telesnej, alebo psychickej úrovni. Ak je takýto nadbytok stresu dlhodobý, môže viesť k vážnejším zdravotným problémom. Existujú však spôsoby, ako svoj organizmus na zvládanie stresových situácii pripraviť.

Venujte svojmu telu pozornosť

Na naše telo a myseľ negatívne vplýva výrazný nadbytok krátkodobého stresu. Avšak v rýchlej dobe 21. storočia, kedy nás na stole čakajú nekončiace pracovné úlohy, musíme spĺňať deadliny a mnoho povinností na nás čaká aj doma, býva častejším problémom mierne zvýšený stres počas dlhšieho obdobia. Týždeň venovaný uvedomenia si stresu môže byť vzácny čas, ktorý nám umožní preskúmať, pochopiť a riešiť naše reakcie na stres. Ak ste často unavený, trpíte nespavosťou, mávate zlú náladu alebo pociťujete úzkosť a nervozitu, môže ísť o prejavy nadmerného stresu. Ak týmto náznakom dlhodobo nevenujete dostatočnú pozornosť, vaše telo začne upozorňovať hlasnejšie a problém sa môže prejaviť až vo fyzických či psychických ochoreniach. Dlhodobý alebo až chronický stres môže mať negatívny vplyv na srdcovo-cievny systém, endokrinný systém, tráviace ústrojenstvo, svalovú sústavu, ale aj sexualitu či reprodukčný systém. Skrátka môže ovplyvniť celkové zdravie človeka.  

„Ľudskému organizmu by najviac pomohlo odstránenie nadmerných negatívnych stresorov. To sa samozrejme úplne aplikovať nedá, ale mali by sme pre to urobiť čo najviac. Popri ich eliminovaní si ale v boji proti stresu vieme pomôcť napríklad aj fyzickou aktivitou, meditáciou, zameraním sa na kvalitu spánku a vyvážený jedálniček bohatý na všetky vitamíny a minerálne látky. Ak telu chceme pomôcť vyrovnať sa so stresom medzi tie najvýznamnejšie patria horčík, vitamíny skupiny B ale aj selén,“ hovorí výživový poradca, tréner a zakladateľ projektu wHEALTH Maroš Krivosudský.

Zvládnutie stresu nie je jednorazová udalosť

Týždeň uvedomenia si stresu nám pomáha vzbudiť záujem o naše telo a signály, ktoré počas stresových situácii vysiela. Je to príležitosť na objavovanie a osvojovanie si spôsobov, ako efektívne zvládať stres. Ak už máte základné príznaky a viete, že stres pociťujete dlhodobo, mali by ste tomu venovať pozornosť a svoj režim podľa toho prispôsobiť. Pravidelný pohyb, správny jedálniček a pitný režim plný vitamínov a minerálnych látok, fyzický a mentálny relax a v neposlednom rade dostatočný spánkový režim, sú základnými predpokladmi na to, aby bolo vaše telo dostatočne pripravené na boj proti stresu.

„Ak sa chceme pred stresom chrániť, nemôžeme zanedbať dostatočnú výživu a pitný režim. Napríklad už spomenutý selén, ktorý nájdeme v para orechoch, slnečnicových semiačkach alebo ovsených vločkách má schopnosť ničiť voľné radikály a teda pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. Rovnako by som odporučil do svojho jedálnička zaradiť mäso, ryby, vajcia, mliečne produkty, banány, huby, alebo arašidy, ktoré sú bohaté na vitamíny B1, B5 a B6. Vitamín B1 udržiava zdravý nervový systém azabezpečuje uvoľňovanie energie zpotravy, či nápojov. Vitamín B5 znižuje únavu a stres a tiež pomáha so sústredením alepšou pozornosťou. Vitamín B6 zase podporuje tvorbu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík a teda aj ďalšie živiny do celého tela. Najlepšie je tieto vitamíny získavať z vyváženej stravy, no pomôcť si vieme aj čoraz populárnejšími vitamínovými vodami,“ radí Maroš.

Buďte o plus bližšie k cieľu a vyhrajte boj nad stresom

Jednotka medzi prírodnými minerálnymi vodami na Slovensku vám pomôže v boji proti stresu, aj vďaka novinke MAGNESIA PLUS ANTISTRESS. Ochutená prírodná minerálna voda je obohatená o vitamíny skupiny B, selén a výťažky z medovky. Zloženie minerálnej vody a jej výnimočná, svieža chuť manga a medovky môže vášmu organizmu pomôcť zelaxovať a  plnohodnotne sa pripraviť na ďalšie chvíle bez stresu. Okrem toho je  bez konzervačných látok, farbív a umelých sladidiel. Vitamíny B1 a B6, ktoré sa v minerálnej vode nachádzajú, pomáhajú k normálnej psychickej činnosti a normálnej funkcii nervovej sústavy. Selén chráni bunky pred oxidačným stresom a vitamín B5 pomáha k normálnej mentálnej činnosti.