Pri príležitosti Svetového dňa farmaceutov dnes Slovenská lekárnická komora začína nový osvetový projekt, ktorého súčasťou je možnosť rýchleho overenia rizika vzniku liekových interakcií. Farmaceuti ale hlavne pacienti tak dokážu rýchlo a jednoducho vyhodnotiť, či kombinácia liekov nie je riziková z hľadiska možného vzájomného pôsobenia, prípadne z hľadiska ovplyvnenia účinku lieku niektorými zložkami potravy.
Svetový deň farmaceutov je príležitosťou osláviť farmaceutickú profesiu a pripomenúť verejnosti a rozhodovacím orgánom, že úloha farmaceutov je kľúčová pre budovanie zdravších komunít všade na svete. Slovenská lekárnická komora v tomto kontexte pripomína motto tohoročného svetového dňa – Pharmacists: Meeting global health needs. Včera sa v Kodani uskutočnilo spoločné sympózium svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a medzinárodnej farmaceutickej federácie (FIP) s cieľom diskusie o prínose farmaceutov k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti ako prínose farmaceutov k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti ako multidisciplinárneho prístupu k zdraviu.
Bezpečnosť na prvom mieste
„Farmaceuti sú spomedzi všetkých zdravotníckych profesií najviac odborne pripravení vo všetkých oblastiach práce s liekom a vo všetkých hlavných aspektoch týkajúcich sa štruktúry lieku, jeho účinkov, indikácií a výsledku liečby“, konštatuje prezident Slovenskej farmaceutickej komory (SLeK) PharmDr. Ondrej Sukeľ.
„Náš projekt na sledovanie liekových interakcií je súčasťou spoločenskej zodpovednosti Slovenskej lekárnickej komory. Našou snahou je, aby pacienti užívali lieky správne, aby bola bezpečnosť pacienta na prvom mieste a aby sme zvyšovali povedomie o všetkých stránkach farmakoterapie.“
Internetová aplikácia obsahuje viac než pol milióna záznamov s podrobnou charakteristikou potenciálnych liekových interakcií s odkazmi na odbornú literatúru, odporúčanými postupmi riešenia a konkrétnymi kazuistikami. Pri vyššom klinickom riziku ponúkne pacientovi možnosť konzultácie v niektorej z lekární zapojených do projektu.
Liekové interakcie
Ako nežiaducu interakciu hodnotíme zmenu očakávaných účinkov lieku spôsobenú iným liekom, potravinou alebo jej zložkami, nápojom, koreninami, alebo výživovým doplnkom. Riziko liekových interakcií narastá s počtom užívaných liekov, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov užívajúcich viacero liekov súčasne.
„Takmer 16 % liekových interakcií patrí do kategórie závažných až fatálnych liekových interakcií. Práve farmaceut je prvolíniovým konzultantom problematiky liekových interakcií a lekárne sú zdrojom akýchkoľvek informácií o liekoch“, konštatuje PharmDr. Miroslava Snopková, viceprezidentka SLeK.
Inovatívny elektronický systém sledovania liekových interakcií odhalí aj závažné interakcie liekov s potravinami a duplicity, ktoré môžu viesť k najvážnejším nežiaducim účinkom. Bude preto fungovať ako prevencia nežiaducich účinkov spojených s liekovými interakciami.
Príklady liekových interakcií
Napríklad bežne používaný paracetamol nemá závažné liekové interakcie, ale môže potencovať hepatotoxický účinok niektorých liekov, ovplyvniť biologickú dostupnosť niektorých onkologických liekov; je tiež častým predmetom duplicít, keďže sa nachádza vo viacerých liekoch s odlišnými názvami.
Známe sú interakcie grepovej šťavy s liekmi ako bisfosfonáty, statíny, hypotenzíva, antialergiká, či antidepresíva. Je nutné venovať pozornosť aj tomu, či potravinový doplnok neobsahuje extrakty grepov. Už jeden pohár grapefruitového džúsu alebo jeden grep v prírodnej forme dokáže veľmi zásadne ovplyvniť účinnosť liečiv. Furanokumaríny z grepov, ale aj iných citrusových plodov, blokujú činnosť pečeňových enzýmov, čím znižujú odbúravanie liečiv. Napríklad podstatne zvyšuje hladinu troch najpoužívanejších statínov v krvi, čím sa tiež podstatne zvyšuje riziko rabdomyolýzy (rozkladu svalového tkaniva), alebo významne ovplyvňuje účinok liekov na vysoký krvný tlak alebo srdcový rytmus.
Naopak ľubovník bodkovaný je súčasťou mnohých doplnkov výživy s upokojujúcim a antidepresívnym účinkom. Jeho účinné látky urýchľujú metabolizmus mnohých liekov, čím znižuje ich účinok. napríklad aj hormonálnej antikoncepcie, čo môže vyústiť až do zlyhania antikoncepčného účinku.
Užívanie liekov proti bolesti spolu s alkoholom môže zvýšiť riziko poškodenia pečene a žalúdočných problémov, lieky na uvoľnenie svalstva zosilňujú účinok liekov na vysoký tlak, niektoré bežné antibiotiká zvyšujú toxicitu iných liekov rovnako ako grep ovplyvnením pečeňových enzýmov.
Na liekové interakcie sa pýtajte farmaceuta
Je potrebné dodať, že liekové interakcie nie sú vždy nežiaduce. Kombinácie liekov a vzájomné posilňovanie ich účinkov sa využíva v prospech pacienta. Zámerne používané liekové kombinácie sú však premyslené a vyskúšané – na rozdiel od prípadov, keď k vzájomnému ovplyvňovaniu liekov dôjde náhodou.
„Ak je pacientovi predpísaná liečba, v každom prípade ju treba dodržať. Niektoré interakcie sú už pri predpisovaní lieku vyriešené napríklad úpravou dávky, či časového režimu užívania liekov. Práve preto v našej aplikácii nepovieme pacientovi priamy rozsah interakcie, ale celkovú mieru rizika – a pokiaľ je to riziko zvýšené, odporúčame mu návštevu niektorej zo zapojených lekární. Farmaceut bude mať k dispozícii podrobný popis danej interakcie aj s úplnou dokumentáciou.
Slovenská lekárnická komora vyzýva všetkých pacientov, aby sa pri užívaní liekov vždy radili so svojím farmaceutom a využívali webový portál www.interakcieliekov.sk na sledovanie a vyhodnotenie liekových interakcií.