Zvnútra zdravie, zvonku krása

Kolagén a kyselina hyalurónová sa využívajú v estetickej medicíne, významnú rolu zohrávajú aj v iných lekárskych odvetviach.  V prvom rade majú uľaviť od bolesti a problémov s pohybom, ale  ich účinok  sa  aj na zlepšenej kvalite  pleti,  vlasov a  nechtov.

Obe látky sú telu prirodzené.  Kyselina hyalurónová sa stará o to, aby boli dostatočne zavlažované, teda hydratované, kĺby, sliznice, oči či pleť. ,, Kyselina hyalurónová sa nachádza v medzibunkovom priestore, v podkoží a v kĺbovej tekutine v chrupavkách,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Vladimír Holoubek. „Hydratuje chrupavkové a spojivové tkanivo,  funguje ako ,mazivoʻ, aby sme kĺbmi dokázali hýbať jednoducho, bez bolestí, zadrhávania a naplno.“

Na pohyb, silu tela a jeho pružnosť  má vplyv aj kolagén. Je to telu vlastná bielkovina a základná stavebná látka všetkých podporných tkanív. V tele takmer niet miesta, kde by sa nenachádzala. Tvorí kosti, svaly, kĺby, šľachy, ale aj kožu, väzivá, chrupavky, ďasná…“ upresňuje doktor Holoubek. Kolagén sa nachádza

najmä v spojivovom tkanive kože, v šľachách, svalových tkanivách, nechtoch, vlasoch, kostiach, chrupavkách. Možno mnohých prekvapí skutočnosť, že tvorí až šesť percent telesnej váhy.“

Je teda zrejmé, že bez kolagénu a kyseliny hyalurónovej by ľudský organizmus nedokázal vyrásť a hýbať sa.  Kolagénové väzivo je jednou z hlavných súčastí medzibunkového priestoru spojivového tkaniva v oblasti pohybového aparátu. Spevňuje okolie kĺbovej štruktúry, kĺbové puzdrá, šľachové úpony. V kostenej časti tvorí organickú zložku kosti, v ktorej sú uložené osteocyty, základné bunky zrelej kosti, ktorá sa podieľa na jej metabolizme: uvoľňuje minerály zo základnej matrix kosti a má tak nezastupiteľnú úlohu v regulácii hladiny vápnika v organizme. Podobne to funguje v chrupavkách,“ vysvetľuje podrobne funkciu kolagénu v tele MUDr. Holoubek.

Množstvo kolagénu aj objem kyseliny hyalurónovej s pribúdajúcim vekom v organizme klesá. Niektoré zdroje udávajú, že okolo štyridsiateho roku života telo už nevyrobí ani polovicu objemu kyseliny hyalurónovej v porovnaní s tým, koľko jej produkovalo  predtým. Podobne utícha aj produkcia kolagénu, a to v momente, keď telo prestane rásť. Dôsledok? Koža už nie je vypnutá ako kedysi, začína vädnúť, ochabovať. Ešte väčší problém je, že sa znižuje aj pohyblivosť a celková pružnosť .

Kedy sa to všetko začína? Podľa doktora Holoubka je to veľmi individuálna záležitosť.

„Súvisí s pohybovým režimom, výživou aj genetickou výbavou. Faktom však je, že v dôsledku degenerácie kolagénu a nedostatku kyseliny hyalurónovej vysychajú chrupavky a vzniká artróza či spondylóza – degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, ktoré vedú k tvorbe výrastkov.“

 „Rozpoznať, že v tele chýba kyselina hyalurónová a kolagén, a teda že sa rozvíja artróza alebo spondylóza, sa nedá,“ upozorňuje ortopéd. Prevenciou je podľa neho dobrá životospráva a hlavne pohybová aktivita. Pohyb stimuluje produkciu kolagénu, pričom sa do chrupavky nasáva vnútrokĺbová tekutina, ktorá ju vyživuje a hydratuje.“

Zároveň platí, že keď už ťažkosti nastanú, ich liečba spočíva v injekčnom aplikovaní kolagénu a kyseliny hyalurónovej do tela. „Ideálne je začať s aplikáciou už pri prvých príznakoch degenerácie spojivového tkaniva,“ radí lekár. „Najúčinnejšia je injekčná dávka kolagénu do postihnutého kĺbu jedenkrát týždenne. Kyselina hyalurónová sa v závislosti od preparátu aplikuje buď raz, alebo trikrát v priebehu polroka.“

Existuje však aj riešenie bez nutnosti stretu kože s ihlou – tekutý kolagéntekutá kyselina hyalurónová. Ide zároveň  prevenciu úbytku kolagénu či kyseliny hyalurónovej, a teda aj rozvinutia degeneratívneho ochorenia pohybového aparátu.

 Najväčšou výhodou je ich skupenstvo, užívajú sa perorálne (vypijú sa), čo znamená, že sa naozaj vstrebú do tela a pôsobia zvnútra smerom von. Výhodou perorálneho užívania tekutej formy kyseliny hyalurónovej a kolagénu je to, že sa dokážu dostať aj do najmenšieho medzibunkového priestoru v kĺboch a chrupavkách, kde často nevie pomôcť ani injekcia. Už po týždni užívania výrazne zlepšuje stav opotrebovaných kĺbov, okrem nich vyživuje aj kosti a svaly. Má analgetické a protizápalové účinky. Molekuly kyseliny vstrebanej v organizme vedia vyhľadať presné miesto, kde chýbajú, a vyplnia ho. To sa prejaví aj na zlepšení stavu pokožky, ktorá je hydratovanejšia a vypnutejšia. Hyalurmed  pomáha pri bolesti opotrebovaných kĺbov, vracia do nich život zvnútra a zvonku vidieť omladenie.

Ideálne je kombinovať kyselinu hyalurónovú spolu s kolagénom. Pri užívaní kolagénu v tekutej forme sa ho až 99 %  vstrebe do tela a podporuje tvorbu svalovej hmoty, zdravie kĺbov, pokožky a vlasov. Prispieva k dobrému fungovaniu imunitného systému a pomáha aj pri snahe udržať si optimálnu hmotnosť.

„Samozrejme, pokiaľ sa dodrží dávkovanie, preventívne užívanie certifikovaných a schválených farmaceutických preparátov, teda kyseliny hyalurónovej a kolagénu v tekutej forme, môže prispievať k prevencii artrózy alebo spondylózy. Tieto látky sú prospešné pre zdravie aj krásu, ale v prípade ochorenia určite odporúčam návštevu odborného lekára,“ uzatvára MUDr. Holoubek.

                                                   Ako byť fit a vyzerať mlado?

  • Pravidelne sa hýbte, pohyb podporuje produkciu kolagénu.
  • Dbajte na pestrú a vyváženú stravu.
  • Užívajte vhodné a certifikované preparáty, ktoré dopĺňajú hladiny kyseliny hyalurónovej a kolagénu.
  • Najlepšie účinky majú kolagén a kyselina hyalurónová aplikované injekčne alebo perorálne, keď pôsobia zvnútra tela smerom von, nie naopak.
  • Dodávajte výživu kĺbom, kostiam a medzibunkovým priestorom, čo sa prejaví na bezproblémovom pohybe aj na stave pokožky, vlasov alebo nechtov.