Aby jarný detox nebol márny, nezabudnite na vytrvalosť a vhodný režim

Niekoľkodňové hladovanie a extrémne kúry nebudú mať zmysel, ak sa k nim nepostavíte zodpovedne a s dlhodobým nastavením správnych návykov. Jedzte v malých množstvách a častejšie, na tanieri by nemala chýbať pestrá strava. A nezabudnite si na plecia naložiť len toľko, koľko unesiete.

Kedysi dávno niekto múdry povedal, že všetkého dobrého veľa škodí. A zrejme na tom niečo bude. Konkrétne, ak hovoríme o príliš extrémnom detoxe a jarnej očiste, ktorá nám môže skôr podkopnúť nohy, ako pomôcť. Ak totiž vytrápite v priebehu pár dni svoje telo príliš prísnymi hladovkami, nedáte telu potrebné živiny, minerály a vitamíny a navyše sa na to podujmete bez dohľadu odborníka či lekára, tak s vysokou pravdepodobnosťou si môžete privodiť aj nejaké iné ťažkosti. A môžete v priebehu pár dní stratiť motiváciu urobiť niečo pre svoje telo. Veď predsa všetko to, čo nemá nejaký dlhodobý plán, postupnosť a vytrvalosť, nemusí skončiť úspešné. A to isté sa hovorí aj pri „rýchlokvasených“ diétach a detoxoch, ktoré si sami zvykneme naordinovať.

Pohyb a vyvážená strava. A čo tá hladovka?

Naplánujte si preto skôr očistu a zmeny, na ktoré sa chcete podujať rozumne. Postupné kroky, správny režim pre vás, ktorý vás nezaťaží a nevystresuje. Ak ste ranný typ, naplánujte si cvičenie skôr ráno a privstaňte si o hodinu skôr. Ak potrebujete mať niekoho pri sebe, s kým sa vám bude cvičiť lepšie, dohodnite sa s partnerom, manželkou, kolegyňou či kamarátom.

Nezabúdajte na vyváženú stravu – jedzte potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Zaraďte do jedálneho lístka veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Doprajte si aj strukoviny a v primeranom množstve nejaké orechy a semiačka. Nájdite si zelené potraviny, ktoré si obľúbite a vyčarujte si s nimi na tanieri chutný obed a večeru. Na raňajky si doprajte čerstvé šťavy a smoothies. Znížte príjem sladkého – zabudnite na sladké, alebo čo najviac obmedzte spracovaný cukor a sladkosti. Vyhýbajte sa sladeným nápojom, ak si doprajete nejaké mastné a vyprážané jedlá, nahraďte ich zdravšou variantou – jedlá si pripravte na pare či grilujte.

Hladovky a extrémne diéty, ktoré vám neodporučí odborník, radšej neskúšajte. Ak si telo pár dni vytrápite hladovaním, neskôr sa vám nielenže kilá vrátia naspäť, ale pribudnú k nim aj „kamaráti“ – čiže priberiete viac ako predtým.

Holdujete zlozvykom?

Pri očiste myslite na to, čo vám škodí a čoho by ste sa chceli zbaviť. Máte nejaké zlozvyky? Skúste ich postupne minimalizovať. Pijete počas dňa príliš veľa kávy? Skúste kávu obmedziť na polovicu, alebo siahnite po zelenom čaji. A, samozrejme, čistú vodu nenahradíte ničím, preto pite aj dostatok čistej vody. Zmena životného štýlu si žiada odhodlanie, vytrvalosť a správne návyky. Zvoľte si postupne kroky, ktoré vás dovedú k vytúženému cieľu. A to isté platí aj pri fajčení. Dospelí fajčiari často nedokážu prestať zo dňa na deň. Východiskom pre nich môže byť bezdymová alternatíva.

NENIČTE SI ZDRAVIE A PĽÚCA DECHTOM

Vedeli ste, že nikotín a decht sú dve rozdielne veci? Jedným z pretrvávajúcich mýtov je, že ochorenia spojené s fajčením – a to i rakovinu – spôsobuje samotný nikotín. Existuje pritom všeobecný vedecký konsenzus, že príčinou zdravotných ťažkostí sú škodlivé látky vznikajúce pri spaľovaní tabaku. Dnes si tak ešte stále väčšina fajčiarov myslí, že nikotín je vinníkom a že je zodpovedný za tieto ochorenia. Cigarety sťažujú dýchanie. ​Po úplnom prechode na IQOS môžete lepšie dýchať, ako keby ste pokračovali v fajčení, čo dokazuje aj šesťmesačná klinická štúdia vykonaná v USA s 984 dospelými fajčiarmi. A to preto, že IQOS náplň nespaľuje, ale len nahrieva, a nevytvára tak škodlivý dym.

Nikotín ako stimulant síce vyvoláva závislosť, a preto nie je bez rizika, avšak jeho účinky nie sú karcinogénne. Skutočným páchateľom je decht, ktorý vzniká pri horení cigarety, pretože predstavuje zmes chemických zlúčenín a tie obsahujú karcinogénne a toxické látky nebezpečné pre naše zdravie.

A aj keď je najlepšie prestať s fajčením a užívaním nikotínových výrobkov úplne, nie vždy to ide „ako po masle“. Čo tak nadýchnuť sa voňavej jari namiesto cigaretového dymu? Na trhu je v súčasnosti elegantná a štýlová IQOS ILUMA, bezdymové zariadenie bez čepele v mnohých farebných prevedeniach a štýlovom dizajne. Pri používaní bezdymového zariadenia IQOS ILUMA nedochádza k spaľovaniu tabaku. Toto zariadenie produkuje totiž aerosól s absenciou dechtu, a preto obsahuje výrazne nižšie množstvo škodlivých chemických látok ako cigarety – a preto je aj IQOS ILUMA lepšou voľbou ako klasické cigarety.

Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.

Zdroj: PMI