Bezdymové, voňavé a spokojné Vianoce. Blížia sa sviatky, koniec roka. Počas tohto obdobia čoraz viac myslíme i na to, čo sme za uplynulý rok urobili nielen pre svojich blízkych, ale aj pre seba – pre svoje telo, myseľ, zdravie.

Nečakajte do januára, nejaký ten záväzok, na ktorom vám naozaj záleží, si môžete dať už teraz. Nebuďte k sebe príliš kritický, naopak. Pozerajte sa na svoje ciele reálne a povedzte si, čo vás trápi a čo by ste s tým chceli urobiť. Asi takto nejako by zneli prvé rady na to, ako sa pozrieť na svoje zlé návyky – zlozvyky.

S mnohými zlozvykmi súvisí práve náš životný štýl, ktorý ovplyvňuje niekoľko faktorov – od práce, rodiny by sme mohli vyratúvať ďalšie a to povinnosti doma, predvianočný zhon a stres.  Mnohí z nás chcú ešte s blížiacim sa posledným dňom v kalendári stihnúť aj posledné stretnutia s kolegami a kamarátmi, zájsť si na predvianočný punč, nakúpiť posledné chýbajúce darčeky, stihnúť upiecť množstvo vianočného pečiva aj pre susedov a kamarátov. Ale občas sa to nedá, občas treba naozaj spomaliť. A koniec roka je čas, keď môžeme ešte viac myslieť na seba a vychutnať si atmosféru blížiacich sa sviatkov bez stresu a zhonu.

Keď sa cítime  pod stresom, začnú sa objavovať zlozvyky, ktoré majú vplyv i na naše zdravie. Mnohí potom často siahnu po cigarete, k prvej ide druhá a potom ďalšia a ďalšia. A siahnu po nej práve vtedy, ak už predtým dali cigaretám zbohom, ale aktuálne zápasia s nejakou záťažovou situáciou. A prečo? Pretože stres je jedným z hlavných spúšťačom fajčenia. Ale k fajčeniu klasických cigariet „dopomáha“ napríklad i pocit neistoty – môže ísť o neistotu v zamestnaní alebo neistotu v partnerskom živote –  to všetko môže negatívne ovplyvniť bývalých fajčiarov. Tieto problémy sú totiž častými faktormi recidívy – návratu k fajčeniu po abstinencii. Obviňovanie tu nepomôže, pomôcť môže len motivácia a pohyb, ktorý dodáva telu energiu a k tomu aj nejaké tie endorfíny navyše.

Prečo stop dymu? Nalaďte sa na bezdymové sviatky

Cigaretový dym nielenže nie je vhodným spoločníkom na ceste za zdravším životným štýlom. Nepatrí ani do domácností a môže pokaziť dokonalú vianočnú idylku. Namiesto toho si radšej napečte chutné medovníčky, ktoré vám rozvoňajú celý dom. Na stôl si dajte vianočnú ružu a urobte si vianočnú výzdobu. Príjemné prostredie totiž dobre vplýva aj na našu duševnú pohodu a byť na Vianoce v pohode je predsa samozrejmosť.

A čo urobiť s klasickými cigaretami? Škodlivého cigaretového dymu sa dá zbaviť natrvalo a dymový opar môže zostať len nepríjemnou spomienkou. Dnes už niektoré tabakové spoločnosti vyzývajú ľudí, aby prestali fajčiť. Upozorňujú na riziká, ktoré im hrozia a pripomínajú, že väčšina škodlivých látok v cigaretovom dyme pochádza zo spaľovania, nie zo samotného tabaku. Dym z horenia akejkoľvek rastliny obsahuje desiatky škodlivých alebo potenciálne škodlivých chemických látok.

Aj keď najzdravšou voľbou stále zostáva abstinencia akéhokoľvek fajčenia, tak bezdymová alternatíva ponúka riešenie v boji proti klasickým cigaretám a zostáva tak lepšou voľbou ako fajčenie cigariet.  Ďalším benefitom takýchto bezdymových zariadení je i fakt, že neprodukujú žiaden popol.

Cenovo dostupný, vhodný aj ako darček

Bezdymové zariadenia tak ponúkajú jedinečné riešenie, ako si poradiť pri výbere darčeka pre fajčiara. Novinka lil SOLID 2.0 bez zápachu a popola nielen pre pánov, ale i dámy – a teda pre tých, ktorí túžia dať stopku klasickým cigaretám. Cenovo dostupná alternatíva nespaľuje tabak a nespôsobuje pasívne fajčenie. Pri používaní vzniká namiesto dymu aerosól a ten sa vo vzduchu  rýchlo vyparí. Takýto aerosól tiež obsahuje v priemere o 95 percent menej škodlivín ako cigaretový dym a je zložený prevažne z vodnej pary, nikotínu a glycerínu. Jeho ďalšia výhoda spočíva i v tom, že sa nedrží na pokožke, vo vlasoch, nie je ho cítiť ani na končekoch prstov alebo na oblečení a predmetoch vo vašom okolí. A ďalšou dobrou správou je, že aerosól z nahrievaného tabaku zanecháva na zuboch výrazne menej škvŕn.

Bezdymová alternatíva prichádza v dvoch farebných prevedeniach COSMIC BLUE a STONE GREY. Zariadenie je zároveň kompatibilné s IQOS 3 DUO.

lil SOLID 2.0 je určený len pre dospelých fajčiarov, obsahuje nikotín, a tak nie je úplne bez rizika.

-mb-