Jedinečné laboratórium približuje víziu sveta bez dymu

Nové interaktívne laboratórium „SVET BEZ DYMU“ je pútavý projekt, predstavený spoločnosťou Philip Morris  v Bratislave na námestí pri obchodnom centre Eurovea. Cieľom tejto osvetovej iniciatívy je priblížiť dospelým fajčiarom a ich blízkym vedu a výskum, ktoré stoja za modernými bezdymovými nikotínovými alternatívami , čím pomáhajú  zlepšiť kvalitu života. Doterajšie vedecké poznatky sú verejnosti prezentované zrozumiteľnou formou, ktorá má pomôcť pochopiť a vybudovať dôveru k menej škodlivým alternatívam v porovnaní s fajčením klasických cigariet.

Po návšteve laboratória alebo jeho virtuálnej  podoby na stránke  www.svetbezdymu.sk návštevníci  zistia, že hlavným problémom fajčenia cigariet je práve dym, teda horenie tabaku a škodlivé pevné častice, ktoré počas neho vznikajú.  

Unikátne futuristické laboratórium „SVET BEZ DYMU“  ukazuje rozdiely medzi zariadením na nahrievanie tabaku a elektronickou cigaretou prostredníctvom dvoch  špeciálnych digitálnych röntgenov. Pri posúvaní obrazoviek po celej dĺžke modelov je vidieť ako bezdymové alternatívy fungujú. Bezdymové riešenia sú v laboratóriu predstavené pomocou samostatných holoboxov. Objekt, ktorý je umiestnený za displejom je doplnený interaktívnym videom a vytvára tak pocit podobný rozšírenej realite. Výnimočné je najmä využitie technológie Motion Capture, vďaka ktorej ožíva postava samotného profesora Dohorela. Táto originálna fiktívna postava, sprevádzajúca návštevníkov   „Svetom bez dymu“ sa stala popularizátorom  vedeckých poznatkov v tejto oblasti na Slovensku Vo svojich videách poukazuje na fakty o horení, problematike fajčenia cigariet, vysvetľuje rolu nikotínu a moderné riešenia, ktoré sú dospelým fajčiarom vďaka najnovším technológiám 21.storočia ponúknuté. Hlas postave prepožičal herec slovenský herec Peter Gecík.

Philip Morris International (PMI) sa výskumu a vývoju bezdymových alternatív cigariet venuje viac ako dvadsať rokov s ambíciou umožniť dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet, prechod na menej rizikový variant. Do vývoja a vedy v tejto oblasti investovala PMI viac ako 8 miliárd USD a vo svojom švajčiarskom vývojovom centre zamestnáva viac ako 430 vedcov, inžinierov a expertov. Tí sa okrem výskumu podieľajú na vôbec najrozšírenejších klinických štúdiách v tabakovom a nikotínovom priemysle na svete.

„Veríme, že každý dospelý fajčiar má právo na prístup k vedecky podloženým informáciám o bezdymových alternatívach, ktoré sú pre jeho zdravie, oproti klasickým cigaretám, preukázateľne lepšou voľbou. Preto v snahe informovať širšiu verejnosť o výsledkoch vedeckého pokroku na tomto poli prichádzame s iniciatívou „Svet bez dymu“. Prostredníctvom tejto aktivity  sa dospelým slovenským fajčiarom snažíme názorne vysvetliť rozdiel medzi horením a zahrievaním tabaku, čo horenie so sebou prináša a prečo nastal čas zvážiť lepšie alternatívy. Najmodernejšie technológie 21. storočia nám dnes túto šancu dávajú,“ hovorí Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.

Z najnovších prieskumov vyplýva, že menej ako polovica dospelých slovenských fajčiarov označuje za hlavnú príčinu škodlivosti fajčenia pre ľudské zdravie práve chemické látky, ktoré vznikajú počas horenia tabaku. Pritom sú to práve tieto látky, ktoré spôsobujú ochorenia spojené s fajčením. Odborníci sa zhodujú, že nikotín, ktorý je síce návykový a nie je bez rizika, nie je hlavnou príčinou týchto ochorení.

Originálne na Slovensku vyvinuté laboratórium predstavili verejnosti 8. mája na námestí pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave, kde bude umiestnené až do 26. mája.

-mz-