Ako predchádzať nemocničným infekciám?

Ročne v EÚ ochorie 672 000 ľudí na ochorenia spôsobené baktériami, ktoré sú stále odolnejšie voči antibiotikám. Spôsobujú viac úmrtí ako HIV, chrípka alebo letecké nešťastia. Až 75 % z nich tvoria takzvané nozokomiálne (nemocničné) nákazy.

„Takmer 40 % záťaže spôsobujú infekcie vyvolané baktériami rezistentnými proti tzv. antibiotikám poslednej línie. Ide o čoraz viac zhoršujúci sa trend, čím sa dostávame do situácie, keď nám v liečbe zlyhávajú lieky poslednej voľby a infekcie sa nebudú mať v mnohých prípadoch čím liečiť,“ vysvetľuje prof. MUDr. Mária Štefkovičová PhD., MPH, hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu a vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu a kontrolu nozokomiálnych nákaz na RÚVZ v Trenčíne.

Ide o závažný problém verejného zdravia, ktorý negatívne ovplyvňuje nielen kvalitu zdravotnej starostlivosti, ale aj chorobnosť a úmrtnosť Slovákov. Prispieť k prevencii môže aj adekvátna hygiena rúk pri návšteve zdravotníckeho zariadenia. Riešenie má preto v rukách každý z nás. Výskumy ukazujú, že efektívnejším spôsobom je alkoholová dezinfekcia rúk. „Alkoholová dezinfekcia rúk je efektívnejšia, rýchlejšia a  lepšie chráni pokožku, v porovnaní s častým umývaním rúk mydlom. K zefektívneniu prevencie nemocničných nákaz smeruje takzvaná multimodálna stratégia, ktorá definuje hygienu rúk ako širší pojem, zahŕňajúci nielen umývanie a dezinfekciu rúk, ale aj úpravu nechtov, starostlivosť o integritu pokožky rúk či správne využívanie hygienických rukavíc. Ukazuje sa, že pomáha aj zvýšenie dostupnosti dávkovačov alkoholovej dezinfekcie rúk v kritických bodoch poskytovania zdravotnej starostlivosti. Táto stratégia preukázateľne znižuje počet predĺžených hospitalizácií, spotrebu antibiotík, ako aj náklady na zdravotnícku starostlivosť a špeciálny zdravotnícky materiál,“ hovorí MUDr. Katarína Naďová, PhD., MPH, predsedníčka Sekcie nemocničnej epidemiológie a hygieny SEVS a nemocničná epidemiologička vo FNsP Skalica, a. s.