Pitný režim a zdravá výživa sú dôležité aj pre lekárov a zdravotnícky personál

Nemocnica je hektické a dynamické prostredie, ktoré so sebou nesie istú dávku nervozity či stresu. Či už ide o pacientov, alebo zdravotnícky personál, každá kategória ľudí čelí v nemocnici vlastným výzvam. V najnovšom prieskume značky Magnesia v spolupráci s Lekárskou fakultou UK ukázali výsledky, že takmer 60 % lekárov, sestier a celkovo zdravotníckeho personálu trápi najmä únava a vyčerpanie.

Dlhé pracovné hodiny, neustály tlak na rýchlu a presnú prácu, emocionálna záťaž z diagnostiky a liečby pacientov, nedostatok spánku v nočných službách vytvárajú náročné prostredie, ktoré si vyžaduje nielen fyzickú, ale aj psychickú odolnosť. V takomto pracovnom prostredí sa stáva nevyhnutným hľadať spôsoby, ako udržať telo aj myseľ v optimálnom stave. Podľa nedávneho prieskumu, ktorý sa uskutočnil vďaka spolupráci značky Magnesia s Lekárskou fakultu univerzity Komenského v Ružinovskej nemocnici v Bratislave, trápi až 30 % lekárov, sestier a zdravotníckeho personálu stres a úzkosť, a 23 % sa potýka so svalovými kŕčmi.

„Povolanie lekára je náročné, napriek tomu sme si túto cestu vybrali a chceme svoje poslanie plniť čo najlepšie. Našej práci musíme prispôsobiť nielen pracovný ale aj súkromný život a celkový životný štýl, aby sme každodenný nápor zvládali,“ hovorí Ivan Fuljer, zástupca študentov LF UK.  V rámci zdravého životného štýlu je dôležité venovať pozornosť nielen strave, ale aj pitnému režimu, ktorý by mal zahŕňať príjem prírodnej minerálnej vody. Až 44 % ľudí zo zdravotníckeho personálu uviedlo, že dlhodobé vyčerpanie, únavu a stres im pomáha prekonávať na dennej báze práve správne nastavený pitný režim. Aj vďaka nemu sa na svoju prácu dokážu lepšie sústrediť. Pre 33 % opýtaných je veľmi dôležitá zdravá výživa a pre 41 % pravidelný pohyb.

Nielen povolanie ale životné poslanie

O práci lekára, lekárky, zdravotnej sestry či brata sa hovorí, že to nie je len povolanie ale poslanie. Toto posolstvo potvrdili aj zamestnanci ružinovskej nemocnice, ktorí sa v prieskume vyjadrili, že pre takmer 70 % z nich je práca v nemocnici najviac motivujúca pravé kvôli pomoci ľuďom, ktorí potrebujú pomôcť.  Napriek tomu sa 40 % zamestnancov vyjadrilo, že najťažšia pre nich je práca s nespolupracujúcimi pacientmi.  

„Práca s ľuďmi môže byť sama o sebe náročná, o to viac, keď sú zapojené emócie a obavy. Pacienti veľakrát komunikujú pod tlakom zo strachu o svoje zdravie, alebo naopak nekomunikujú dostatočne. Lekári či sestry preto okrem svojej práce zdravotníka musia často zvládať aj psychicky vypäté situácie,“ dodáva Ivan Fuljer.

Horčík ako prvá pomoc pri vyčerpaní, únave či nervozite

V kontexte náročného pracovného prostredia, akým je aj práca v nemocnici môže hrať nezastupiteľnú úlohu v organizme horčík, tiež známy ako antistresový minerál. Jeho nedostatok môže viesť k rozličným problémom a komplikáciám, ktoré sa prejavujú napríklad únavou a vyčerpaním, bolesťami hlavy, či zvýšenou duševnou nepohodou. Zohráva dôležitú úlohu aj v správnej funkcii nervovej sústavy, psychického zdravia a regenerácii svalov. Okrem toho prispieva k zachovaniu zdravých kostí a zubov a je nevyhnutný pre proces delenia buniek. Pre správne fungovanie organizmu je vhodnejší jeho pravidelný príjem v malých dávkach počas celého dňa. Doplniť ho môžete aj pitným režimom.

Prírodné minerálne vody s vyšším obsahom horčíka by mali byť nenahraditeľnou súčasťou vášho pitného režimu, najmä ak si vaše pracovné prostredie vyžaduje 100 % sústredenie a výkon. Pravidelné užívanie magnézia pomáha nielen zmierniť únavu a stres, ale podporuje aj koncentráciu. Prevencia prostredníctvom správnej výživy a pitného režimu sú dôležité faktory pre zachovanie dlhodobého zdravia a pohody.