Leto s vysokým tlakom?

Ak máte vysoký krvný tlak, máme pre vás dobrú správu. V lete sa budete cítiť lepšie. Dôvodom je, že vďaka teplu sa vám rozšíria krvné cievy. Počas horúcich letných dní sa váš organizmus snaží znížiť svoju vnútornú teplotu čo spôsobí pokles krvného tlaku. Výsledkom je, že väčšina hypertonikov, teda ľudí s vysokým krvným tlakom, sa v lete cíti lepšie. Neznamená to však, že by ste mali prerušiť, alebo zanedbávať liečbu. Výsledkom by mohlo byť zvýšené srdcovo-cievne riziko a s tým spojené riziko infarktu a mozgovej príhody. 

                          Na čo by si ľudia s vysokým krvným tlakom mali dávať v lete pozor?

 „Pre ľudí s vysokým krvným tlakom môže byť leto s vysokými teplotami naozaj nebezpečné. Rýchle zmeny teplôt, ľadovo klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Preto ak chcete leto prežiť bez problémov, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad hypertonika. Platí to najmä pre pacientov nad 65 rokov a ľudí, ktorí majú aj iné pridružené ochorenia. Všetkých pacientov dôrazne upozorňujem na to, aby užívali lieky podľa odporúčaní lekára. Môže sa však stať, že predtým dlhodobo stabilizovaný alebo aj mierne zvýšený krvný tlak v letných mesiacoch poklesne a môže viesť aj k pocitom neistoty, resp. k závratom. Takéto prípady bývajú častejšie u starších osôb, ktoré nemajú pocit smädu a väčšinou nedodržiavajú adekvátny pitný režim. Pokiaľ dôjde k opakovanému nameraniu nízkych hodnôt tlaku krvi, treba konzultovať s lekárom, či netreba znížiť pôvodnú dávku antihypertenzív najmä ranných dávok. Určite by ste nemali prerušiť liečbu, pretože liečba vysokého krvného tlaku je dlhodobá, väčšinou celoživotná,“ upozorňuje kardiológ  doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.(na obr.)

Každá náhla zmena počasia, či už teploty, vlhkosti, atmosférického tlaku má vplyv na ľudské zdravie. Ak máte problémy s tlakom, tieto zmeny môžete pociťovať ešte intenzívnejšie.  „Náš tlak je výsledkom rozdielu medzi tlakom v našich tepnách  a v atmosfére. Ak poklesne atmosférický tlak, klesne aj váš tlak krvi. Naopak, prudké ochladenie cievy zúži a tlak budete mať vyšší,“ dopĺňa docent Kamenský.

Nebezpečné pre ľudí s  vysokým krvným tlakom môžu byť nielen vysoké, ale aj nízke teploty a náhle zmeny teplôt.  „Hodnoty krvného tlaku sa menia z minúty na minútu. Tlak, ktorý vám nameria tlakomer, vám povie o tom, aký tlak máte momentálne. Neznamená to ale, že rovnaký tlak budete mať o 5 minút, o hodinu, ráno, či večer. Preto je dôležité, aby si ľudia, ktorí majú s tlakom akýkoľvek problém, merali tlak pravidelne. Ideálne v týždeň za sebou, niekoľkokrát denne, za približne rovnakých podmienok.

                                                       Mať doma tlakomer je užitočné

Mať svoj krvný tlak pod kontrolou je naozaj dôležité, pretože neliečený vysoký krvný môže mať za následok vážne zdravotné problémy, nezriedka aj s tragickým koncom. Hypertenzia je zodpovedná za  54 % prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 % srdcových infarktov. Napriek všetkým informáciám si ľudia stále myslia, že vysoký krvný tlak sa ich netýka a ide o problém ľudí vo vyššom veku. Pritom artériovou hypertenziou trpí na Slovensku až 35 % dospelých medzi 25. až 64. rokom.

Správne si zmerať tlak je jednoduché v prípade, ak máte moderný tlakomer, ktorý všetko podstatné zvládne sám. Vy sa nemusíte o nič starať, len zabezpečiť pravidelné meranie po niekoľkominútovom sedení v pokoji. Ideálne je, ak si tlak meriate pravidelne, nielen večer, ale aj ráno, aby ste dokázali odhaliť aj nebezpečnú rannú hypertenziu. Nemali by ste si ho merať len doma, ale napríklad aj v práci, aby ste zaznamenali prípadné kolísanie tlaku počas dňa. Ak vám už lekár diagnostikoval vysoký krvný tlak, svoj tlakomer by ste si mali brať so sebou aj na dovolenku.

Výhodou vlastného tlakomeru môže byť aj možnosť zaznamenávať si svoje namerané hodnoty tlaku do mobilnej aplikácie, čo umožňujú niektoré novšie modely tlakomerov. Takto dokážete odhaliť prípadné nepriaznivé tendencie vo vašom organizme – zvyšovanie či kolísanie tlaku, rannú hypertenziu, arytmie a podobne.

Čo môžete pre svoje zdravie urobiť vy?  Poznať hodnoty svojho krvného tlaku.