Peľová alergia trápi každého piateho Slováka

Jar roku 2020 už navždy zostane jarou ochranných rúšok. Pandémia poriadne zamiešala plány a zmenila rytmus života všetkým generáciám. Čo však nezmenila, ba dokonca zhoršila, je zvládanie obdobia nastupujúcich alergií. S rúškami na tvári sa alergikom ťažšie dýcha, ťažšie sa utierajú slziace oči či tečúci nos. Hovorí sa, že na všetkom zlom sa dá nájsť aj niečo dobré. Prežívanie dlhšieho času doma a nosenie tvárových masiek podľa odborníkov pomáhajú znížiť prejavy alergie. Ale naozaj len čiastočne.

Každý alergik dôverne pozná nepríjemné svrbenie a pálenie očí, svrbenie nosa a podnebia, kýchanie a vodnatý výtok z nosa. Ide o alergickú reakciu spôsobenú tým, že cez sliznicu nosa alebo očných spojiviek sa do organizmu dostávajú drobné peľové zrnká obsahujúce bielkoviny, ktoré organizmus rozoznáva ako alergén. Tieto nepríjemnosti spôsobuje sezónna peľová alergia odborne nazývaná polinóza. Je najrozšírenejším alergickým ochorením. Trpí ňou približne každý piaty Slovák.

Najčastejšími peľovými alergénmi sú trávy ako napríklad kostrava, reznačka, pýr, mätonoh, lipnica, psiarka, timotejka, trstina, ďalej byliny, ku ktorým patrí palina, lucerna, horčica, ambrózia, ďatelina, skorocel a z drevín sú to breza, vŕba, hrab, pagaštan, javor, dub, cyprus, jaseň, buk, jelša, orech, lieska, topoľ, olivovník, brest, lipa, platan.

V detstve a vo veku do 25 rokov je alergia príčinou viac ako 90 percent prípadov neinfekčnej nádchy.

Kým infekčná nádcha vzniká v dôsledku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, spúšťačom alergickej nádchy je vdýchnutie alergénov nosom, čím dochádza k okamžitej reakcii sprostredkovanej imunoglobulínom IgE. Ide vlastne o imunitnú reakciu organizmu sprostredkovanú špecifickými protilátkami IgE namierenými voči konkrétnym alergénom z okolitého prostredia.

6 hlavných príznakov alergickej nádchy

  • Alergická nádcha má dramatický nástup v podobe opuchnutia nosa, slzenia očí, sťaženého dýchania. Dokáže rovnako rýchlo ustúpiť. 
  • Normálna nádcha prichádza pozvoľne a niekoľko dní. Na rozdiel od infekčnej nádchy prebieha alergická nádcha bez zvýšenej telesnej teploty.
  • Alergická nádcha je najintenzívnejšia ráno a doobeda. Infekčná nádcha trápi ľudí najmä v noci.
  • Pri oboch typoch nádchy sa objavuje opuch a slzenie očí. Dobrým rozlišovacím znakom je, že alergickú nádchu sprevádza silný pocit svrbenia.
  • Pri alergickej nádche prichádzajú záchvaty kýchania. Pri normálnej nádche kýchame priebežne celý deň.
  • Pri alergickej nádche je zápalom postihnutá viac nosná sliznica, pri klasickej nádche dýchacie cesty.

MUDr. Ivana Poradová hovorí, že na to, aby sa dostavili prejavy alergickej reakcie polinózy, teda sezónnej peľovej alergie, stačí prítomnosť 10-20 peľových zŕn v 1 m³ vzduchu. „V marci a apríli sa na alergii podieľajú najmä pele kvitnúcich stromov, najčastejšie brezy, liesky a topole, zatiaľ čo v júli až septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy, predovšetkým palina, lipnica, ambrózia, ale aj pšenica a jačmeň.“

„K prejavom peľovej alergie a alergického zápalu očí patria vodnatý výtok z nosa alebo opuch sliznice a sťažené dýchanie nosom, slzenie, pálenie alebo svrbenie očí, často spojené aj s opuchom viečok, záchvatové kýchanie, kašeľ a svrbenie mäkkého podnebia,“ popisuje príznaky ochorenia doktorka Poradová. K častým príznakom alergickej nádchy sa môžu pridružiť aj svrbenie uší, migréna, bolesti kĺbov, tráviace ťažkosti, celková slabosť a únava. V období zhoršenia peľovej nádchy sa môže zhoršiť aj atopický ekzém.

Peľová alergia je ochorenie, ktorému sa nedá vyhnúť. Vdýchnutiu peľu v ovzduší sa totiž nedá zabrániť. Pozitívnou správou však je, že správnou liečbou sa dajú jej prejavy zmierniť, či úplne utlmiť. Liečba alergie je dlhodobá a mnohí pacienti robia chybu, že sa liečia len v období, keď majú príznaky ochorenia.

Neliečená alebo nedostatočne liečená alergická nádcha môže prejsť do chronickej fázy, viesť k nižšiemu prahu citlivosti pacienta pri opätovnom kontakte s alergénom, k zosilneniu prejavu symptómov, ale aj k rozvoju zápalu v dolných dýchacích cestách v podobe astmy.  

 Liečbu a diagnostiku ochorenia zabezpečujú alergológovia. Základným nefarmakologickým preventívnym i liečebným opatrením je eliminácia  pôsobenia vyvolávajúcich alergénov. Jednoducho povedané, vyhýbanie sa alergénom v takej miere, ako je to len možné.

Farmakologická liečba alergickej nádchy je komplexná. Prebieha dlhodobo s cieľom zmierniť príznaky ochorenia pacienta, zabezpečiť mu primeranú kvalitu života, ale aj zabraňovať zhoršovaniu stavu a vzniku bronchiálnej astmy. Na liečbu alergickej nádchy sa používajú H1 antihistaminiká, nosové kortikoidy a kromóny, imunoterapia, ale aj homeopatická liečba.

Na nádchu sa neumiera, ale výrazne znižuje kvalitu života…

Alergická nádcha je ochorenie, ktoré síce neohrozuje pacienta na živote, ale na niekoľko mesiacov do roka mu výrazne zhorší kvalitu života. Nepríjemné prejavy sezónnej alergickej nádchy vo veľkej miere obmedzujú každodenné fungovanie človeka. Významne ovplyvňujú fyzickú kondíciu organizmu, ale sa podpisujú aj na duševnom stave človeka trpiaceho alergickou nádchou. Niektorí pacienti pociťujú klinické príznaky ochorenia len niekoľko týždňov, stále viac je však tých, ktorí trpia alergickou nádchou od skorej jari do neskorej jesene.