Slovensko si musí vybrať. Ak v zdravotnom systéme i v budúcnosti prevládne stratégia šetrenia, dáta ukazujú, že čoraz viac ľudí bude na onkologické ochorenia zomierať.

Trendy v liečbe, ale aj celkovom prístupe k zdravotnej starostlivosti o pacientov s hematologickými malignitami, ale aj inými onkologickými ochoreniami sa sústreďujú na liečbu šitú na mieru konkrétnemu pacientovi. Podľa Doc. MUDr. Drgoňu sa vďaka moderným liečebným postupom dnes veľká časť pacientov dokáže vrátiť späť do pracovného života, v mnohých prípadoch aj k pôvodnému zamestnaniu.

Každý pacient je jedinečný: od genetiky, sociálnych pomerov až po prostredie, v ktorom žije. Preto ani ochorenia, ako je rakovina krvi, nemôžeme zovšeobecňovať, ale musíme hľadať spôsoby, ako umožniť špecifickú liečbu pacientom podľa ich jedinečnej potreby. Počas 5. ročníka projektu Odhaľme rakovinu krvi na to upozornili pacienti aj odborníci. Svetové trendy personalizovaného prístupu k zdravotnej starostlivosti sa tak dostávajú aj na Slovensko. Prístup k takejto špecifickej liečbe, šitej na mieru jednotlivým pacientom podľa ich potrieb, si však vyžaduje investície a jednoznačnú prioritizáciu aj zo strany štátu.

Počet pacientov s rakovinou krvi stúpa; zlepšujú sa však aj prognózy

Hematologické malignity sú nádorové ochorenia krvi, krvotvorných buniek a lymfatického
systému, ktoré postihujú desiatky tisíc Európanov. Tvoria až 7 % všetkých prípadov nádorových ochorení. Z približne 140 typov hematoonkologických ochorení sú najčastejšie leukémie, lymfómy a myelómy. Vďaka vedeckému pokroku a inováciám v liečbe však už tieto ochorenia nemusia byť nevyhnutne smrteľné . „Kvalita života ľudí s hematologickými malignitami sa za posledné roky výrazne zlepšila, predlžuje sa prežívanie pacientov a znižuje sa výskyt závažných následkov ochorenia alebo liečby,“ opisuje situáciu doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ.

Osobitý prístup k liečbe musí brať do úvahy aj psycho-sociálny stav pacientov

Podľa líderky pre inovácie a pacientsku advokáciu združenia OZ Lymfoma a Leukémia Slovensko (LyL), Miroslavy Fövényes, musí byť na individuálnom prístupe založená nielen samotná liečba, ale aj zvyšné aspekty zdravotnej starostlivosti. „Zdravotná starostlivosť na Slovensku dnes neberie dostatočne do úvahy psycho-sociálny, ale aj ekonomický stav pacienta. Aj pacient s rovnakou diagnózou môže ochorenie prežívať úplne inak, a to nielen prejavmi ochorenia, ale aj rozdielnym rodinným či finančným zázemím,“ objasňuje prežívanie pacientov Fövényes.

Pacientska organizácia preto chce prispieť vlastným projektom – novou webovou aplikáciou ALLIVIA, ktorá bude pacientom s rôznymi typmi rakoviny krvi poskytovať na mieru šité poradenstvo. „Nielen pacienti, ale aj ich rodinní príslušníci majú špecifické otázky na ich konkrétny zdravotný stav. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s lekármi, ale aj ďalšími odbornými partnermi, vyvinúť unikátnu aplikáciu, ktorá im poskytne to, čo naozaj potrebujú v reálnom čase. Veríme, že takto aj my konštruktívne prispejeme k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ dodáva.   

Bez investícií sa sila inovácií nepreukáže

Personalizovaný prístup k zdravotnej starostlivosti má aj pozitívne ekonomické dopady. Analýza o hodnote komplexnej starostlivosti o pacientov s rakovinou krvi, ktorú minulý rok publikoval prof. Róbert Babeľa, FISAC, špecialista na oblasť HTA a liekovej politiky, hovorí, že pri rozumnej investičnej stratégii máme šancu z každého jedného investovaného eura získať 10 eur z pohľadu produktivity. V praxi to znamená, ževďaka  investíciám doinovácií v onkológii môžeme do roku 2030 zachrániť až 4 950 rokov života a znížiť tak úmrtnosť onkologických pacientov na Slovensku až o 9 %. Naopak, ak sa namiesto dodatočných investícií bude naďalej šetriť, na onkologické ochorenia môže zomrieť v najbližších rokoch o 12 % pacientov viac.[1]

„Slovensko si musí vybrať. Ak v zdravotnom systéme bude za každú cenu naďalej prevládať stratégia šetrenia, dáta ukazujú, že čoraz viac ľudí bude na onkologické ochorenia zomierať. Predstavte si, že 733 ľudí by sa mohlo dožiť 75 rokov, ale zomrie hneď po narodení. Zmenou prístupu k investíciám tomu vieme zabrániť, no kompetentní musia toto rozhodnutie spraviť už dnes,“ uzatváraautor analýzy, prof. Róbert Babeľa.


[1] Záznam z predstavenia analýzy z minulého roka nájdete tu: https://www.teraz.sk/zdravie/modernizacia-onkologie-moze-na-slove/492647-clanok.html