Slovenský Červený kríž Medailou Henryho Dunanta ocení nezištných a odhodlaných

Slovenský Červený kríž slávnostne udelí ocenenia ľuďom za výnimočný prínos v humanitárnej oblasti. Podujatie sa uskutoční v utorok 14. mája 2024 o 10.00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. V poobedných hodinách prijme ocenených prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Ocenenie si tento rok prevezme 30 jednotlivcov a organizácií z celého Slovenska, ktorých práca je prepojená so Slovenským Červeným krížom. Chceme tak vyzdvihnúť nezištnosť a odhodlanie, ktoré títo ľudia často celoživotne preukazujú vo svojich komunitách v oblasti humanitárnej práce, podpory bezpríspevkového darcovstva krvi, či opatrovateľstva. Odovzdaná bude aj cena za záchranu života, a tiež najvyššie ocenenie – Medaila Henryho Dunanta, zakladateľa Medzinárodného hnutia Červeného kríža, ktorá má tento rok až dvoch laureátov.

Uplynulo presne 105 rokov od založenia nášho predchodcu Československého Červeného kríža. Sme hrdí, že aj dnes v našich radoch pracujú stovky ľudí, ktorí nezištne stoja na strane ľudskosti a nádeje. Patrí im naša vďaka a úcta. Práve ich hlas by mal v tento deň zaznieť, aby našu spoločnosť inšpiroval k spolupatričnosti a láskavosti,“ uviedla Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

Podujatím bude sprevádzať dlhoročná podporovateľka Slovenského Červeného kríža Aneta Parišková. Ako hudobný hosť vystúpi speváčka Andrea Bučko. O 14.00 hod. sa ocenení dobrovoľníci presunú do prezidentského paláca, kde ich prijme prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Udeľovanie ocenení za humanitárnu prácu sa už tradične koná pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktorý každoročne pripadá na 8. mája.