Sú príkladom diabetikom

Na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska sa zúčastnil aj nesúťažný tím DiaPozitívcov. Viac ako 100členný tím zložený zo slovenských diabetológov, predstaviteľov pacientskych organizácií i samotných diabetikov si mimo súťaže prešli oficiálnu trať časovky dlhú 7,1 km. Chceli tak manifestovať dôležitosť pohybu pri prevencii a liečbe diabetu a motivovať diabetikov k pravidelnému športovaniu.

Lídrami tímu Diapozitívcov sú lekári predstavujúci slovenskú diabetologickú špičku: MUDr. Jaroslav Fábry ,  Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., Doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD. , MUDr. Ľubomír Barák, CSc. a ďalší. „Pohybová aktivita je súčasťou komplexnej liečby diabetu. Vzhľadom na alarmujúce čísla rozmáhajúcej sa nadváhy a obezity je takmer nutnosťou viesť diabetikov k pohybovej aktivite a, myslím si, že aj lekári majú ísť príkladom,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry, hlavný odborník MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy.

„V rámci všeobecnej stratégie liečby cukrovky 2. typu je fyzická aktivita spolu s diétnymi opatreniami dôležitou vstupnou liečbou a aj neskôr významnou súčasťou liečby spolu s farmakologickou liečbou. Pri cukrovke 1. typu závisí efekt fyzickej aktivity na dostatočnej edukácii pacientov a  schopnosti prispôsobiť celý liečebný režim fyzickej aktivite,“ tvrdí Doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD., podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Medzi odporúčané športové aktivity patria rýchlejšia chôdza, beh, cyklistika, plávanie, tanec, tenis, lyžovanie, turistika  a. i. „Ideálne je, ak sa športu venujeme denne, zhruba v trvaní 45 až 60 minút, ale úplným minimom je aspoň 60 minút každý druhý deň. Máme na mysli šport, ktorý zvýši náš pulz zhruba niekde medzi 100 – 140 úderov za minútu, samozrejme, závisí to od veku. Ide o hodnotu, pri ktorej sa už mierne zadýchame, niekedy zvykneme hovoriť, že námaha, pri ktorej si už nedokážeme pospevovať, ale ešte dokážeme plynule hovoriť,“ tvrdí Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej asociácie.

Pohyb zvyšuje nielen fyzickú zdatnosť, ale v neposlednom rade má pozitívny psychologický účinok vo forme relaxácie a pocitu spokojnosti, ktoré sú tiež dôležitým prvkom v liečebnom procese pacientov. V prípade športových aktivít, ktoré sú náročnejšie a spôsobujú pre organizmus strednú až veľkú záťaž na spotrebu energie, je dôležitá komunikácia a súčinnosť pacienta s lekárom. „V takomto prípade sa vypracováva individuálny plán, ktorý zabezpečuje vyváženie hladín cukru krvi, hlavne so zameraním prevencie vzniku hypoglykémie,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry.

Mgr. Janka Pavlusíková, členka základnej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska – DIAZIL Žilina hovorí, že vzťah diabetikov, ktorých v organizácii združujú, k športu a pohybu je individuálny. „Myslím si, že veľkú úlohu na výber voľnočasových aktivít, špeciálne u detských diabetikov, zohráva rodinné prostredie. Veľkým medzníkom sú u detí letné rekondično-edukačné tábory a podujatia, v rámci ktorých samé na sebe vidia, ako šport výrazne ovplyvní hodnotu ich glykémie. Sami vidíme, že tento zážitok u nich zanecháva silný dojem a u niektorých je dokonca štartovacou čiarou k trvalému vzťahu k športu,“ dodáva Pavlusíková.

Mgr. Klaudia Šugrová, MHA, MPH, špecializovaný nutričný terapeut a profesionálny edukátor, štatutár OZ KlauDIA, ktoré poskytuje odbornú pomoc zdravotne znevýhodneným, medzi nimi aj diabetikom, tvrdí: „Diabetes nie je choroba zákazov, ale ochorenie, ktoré celoživotne určuje nekompromisné podmienky a ten, kto ich rešpektuje, rozvážne predchádza vzniku komplikácií. Nevzdávajte sa svojich snov, koníčkov ani záľub – dôkazom toho sú naši kamaráti, ktorí excelentne s pokorou zvládajú diabetes už 58 rokov bez výrazných komplikácií. Pozitívny postoj a aktívny prístup k životu má vždy liečebný efekt.“