Takmer všetci sme dennodenne vystavení rôznym stresovým situáciám. Pokiaľ ide o mierne alebo krátkodobé vystavenie stresu, je pre človeka prirodzené a dokonca pozitívne. Zvýšený stres však už ovplyvňuje kvalitu spánku a bez spánku sme voči stresu menej odolní. Ako si s tým poradiť, pani doktorka?

Takmer všetci sme dennodenne vystavení rôznym stresovým situáciám. Či už ide o zvládanie aktuálnej finančnej situácie, nedorozumenia vo vzťahoch, pracovné povinnosti, problémy detí v škole, predvianočné zhony alebo ste sa jednoducho „zasekli“ v zápche v zlom čase. Zvýšený stres ovplyvňuje priebeh vášho dňa ale aj kvalitu a pravidelnosť spánkového režimu. Ak však trpíte nedostatkom spánku, znižujete svoju odolnosť voči stresu. V prípade, že takéto stavy prežívate dlhodobo, môžete sa dostať do začarovaného kruhu. Ako z toho von?  

Pre človeka je mierne alebo krátkodobé vystavenie stresu prirodzené a dokonca pozitívne. Stresové reakcie organizmu dokážu človeka „nakopnúť“ a dodať mu energiu na prekonanie situácii, v ktorých sa cítime ohrození, alebo nám spôsobujú záťaž. Ak je však telo vystavené stresu dlhodobo, pretrvávajúce napätie môže viesť k vyčerpaniu a odzrkadliť sa na problémoch so zaspávaním. Bez kvalitného spánkového režimu sme však voči stresu menej odolní a môžeme sa tak dostať do začarovaného kruhu, z ktorého nevieme von. „Pre človeka  pravidelný a kvalitný spánok je veľmi dôležitý.  Keď chýba, ovplyvňuje našu náladu, pozornosť a prežívanie stresových situácii. Ak sme dlhodobo v chronickom strese a podráždenosti, môže to mať negatívny vplyv na náš každodenný život.  Najčastejšie sa to prejavuje problémami so sústredením, nervozitou, poruchami stravovania či únavou. Na prvý pohľad bežné problémy môžu spôsobiť aj oslabenie imunitného systému a tým aj zvýšenú chorobnosť,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Mgr. Silvia Masaryková, MPH ( na obr.).

Psychická a fyzická únava po prebdených nociach spôsobuje zvýšenú podráždenosť, kedy malý problém dokáže vyvolať prehnanú reakciu. Nedostatok spánku a vyčerpanie oslabujú imunitu a spôsobujú vyššiu náchylnosť na rôzne sezónne choroby, ako napríklad chrípka alebo zápal priedušiek, ktoré sú typickými ochoreniami chladnejších mesiacov. „Ak pociťujete v týchto mesiacoch zvýšený stres a máte nedostatok spánku, skúste zaradiť do svojej pravidelnej rutiny dopĺňanie horčíka. Odporúčam ideálne v malých dávkach, počas celého dňa. K nemu môžete pridať vitamín D a zinok a podporiť tak imunitný systém“ dopĺňa MUDr. Mgr. Silvia Masaryková, MPH.

Vytvorte si rutinu a stavte na silu prírodného horčíka

Pri správnom nastavení spánkového režimu je dôležité vytvoriť si patričnú rutinu, ktorá podporí jeho kvalitu a tým pádom aj odolnosť voči stresu. „Celkovo by sme si mali nastaviť pravidelnosť v životnom štýle ale pre spánkový biorytmus je to naozaj dôležité. Pred spánkom by sme sa mali stíšiť, ukľudniť sa. Veľmi zle pôsobí pozeranie do obrazoviek, telefónov, počítača, či televízie. Mali by sme pravidelne vetrať miestnosti a navodiť si takú pokojnú atmosféru. Vitamíny a minerálne látky práve na jeseň a v zime v zdravej strave chýbajú viac, nakoľko nie je toľko čerstvej zeleniny a ovocia. Napriek tomu sú pre kvalitu spánku a zvládanie stresových situácii nevyhnutné,“ radí pani doktorka Masaryková.

Pri problémoch s nespavosťou je dôležitý najmä horčík. Ten ovplyvňuje tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý pomáha prirodzene regulovať spánkový cyklus. „Horčík ovplyvňuje prenosy v mozgu, nervové vzruchy a pôsobí vo vyše 300 enzymatických reakciách.  V rámci týchto prenosov vzruchov v nervovom systéme ovplyvňuje aj tvorbu a vylučovanie melatonínu, ktorý nám pomáha zaspávať a je zodpovedný za kvalitu spánku,“  vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Mgr. Silvia Masaryková, MPH.

Ideálnym spôsobom, ako dopriať organizmu dostatok horčíka je jeho pravidelný príjem v malých dávkach, počas celého dňa, napríklad pitným režimom. Prírodná stredne mineralizovaná voda Magnesia so značným obsahom horčíka (172mg / 1 l) a nízkym obsahom sodíka (len 5mg /1 l) je vhodná na každodenný pitný režim.  Pramení v chránenej krajinnej oblasti Slavkovský les a čerpá sa z prírodného zdroja z hĺbky okolo 100 metrov. Pri svojej ceste hlbinami sa minerálna voda dostáva do kontaktu s hadcom (serpentinitom), ktorý je obzvlášť bohatý na horčík. Ten sa do vody uvoľňuje vďaka oxidu uhličitému, pozostatku po miestnej sopečnej činnosti. Kombinácia hadca a oxidu uhličitého je natoľko vzácna, že ju v celej Európe nájdeme iba na niekoľkých málo kilometroch štvorcových v Slavkovskom lese.