Vedeli ste, že farmaceuti patria vo svete medzi top 5 najdôveryhodnejších profesií ? Práve dôvera je základom kvalitnej a úspešnej zdravotnej starostlivosti.

Úloha farmaceuta prechádza v posledných rokoch intenzívnejším vývojom. Okrem bežných lekárenských služieb, ako sú výdaj či príprava liekov, zabezpečenie nedostatkových či nedostupných liekov, čoraz viac pribúdajú nové služby orientované na pacienta; sledovanie liekových interakcií a problémov súvisiacich s liekmi, meranie krvného tlaku, point-of-care vyšetrenia z kvapky kapilárnej krvi, ale aj manažment chronických ochorení a  očkovanie, ktoré sa už v mnohých krajinách implementujú a prispievajú k zlepšeniu verejného zdravia.

„U nás sú lekárne stále stavané do pozície logistického segmentu, ktorý má zabezpečiť dostupnosť liekov pre pacientov. V Európskej únii to už mnohé štáty dávno pochopili – farmaceuti sú tam súčasťou edukačných programov, súčasťou dlhodobej starostlivosti, napríklad o starších ľudí, sú súčasťou programov edukácie diabetikov, astmatikov, správneho používania zdravotníckych pomôcok, zabezpečujú viaceré odborné procesy  vrátane očkovania“, konštatuje PharmDr. Ondrej Sukeľ – prezident Slovenskej lekárnickej komory.

„Farmaceuti verejných lekární   v centre lokálnych komunít poskytujú vysoko kvalitné odborné rady o bezpečnom, efektívnom a racionálnom používaní liekov. Často sú jediným kontaktným bodom, ktorý má na pacienta čas odpovedať na otázky o liekoch. Ich úloha v zdravotnom systéme a hlavne pre pacientov je opomínaná, ale nenahraditeľná a dlhodobo poukazujeme na potrebu rozšírenia ich kompetencií ako aj zodpovednosti“,, konštatuje MUDr. Mgr. Elena Marušáková, MBA – viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).

Farmaceuti odhalia závažné interakcie liekov aj duplicity

Súčasné užívanie viacerých liekov , okrem dosiahnutia terapeutických cieľov, predstavuje aj riziko vzniku liekových interakcií . K vzniku liekových interakcií prispievajú nielen samotné lieky, ale aj potrava, výživové doplnky, pomocné látky, fytofarmaká, komorbidity, genetické faktory, funkčnosť pečene a obličiek, či vek pacienta. Interakcie môžu prispievať k prejavom nežiaducich účinkov, alebo  k zlyhaniu liečby.  Takmer 16% liekových interakcií patrí do kategórie závažných až fatálnych liekových interakcií.Práve farmaceut je prvolíniovým konzultantom problematiky liekových interakcií a lekárne sú zdrojom akýchkoľvek informácií o liekoch.

Farmaceuti riešia nedostupnosť liekov aj individuálnou prípravou liečiv

V posledných rokoch dochádza k návratu prípravy individuálne pripravovaných liekov v lekárni (IPL) z dôvodov ako napríklad častý výpadok dôležitých liekov, skončená výroba alebo dovoz na Slovensko, alebo prípady, keď požadovaný liek nie je na trhu v potrebnej sile. Lekárnici tak dokážu nahradiť niektoré hromadne vyrábané lieky individuálnou prípravou liekov.

Farmaceuti edukujú verejnosť aj odborníkov

Slovenská lekárnická komore (SLeK) ako samosprávna stavovská organizácia realizuje samostatne, aj v spolupráci s inými organizáciami, osvetové kampane zamerané na špecifiká farmakoterapie či zásady zaobchádzania s liekmi. Od roku 2015 boli zrealizované kampane „Kto má kľúče od skrinky s jedmi“, zameraná na liek ako prirodzenú súčasť každej domácnosti, „Dieťa nie je malý dospelý“, zameraná na špecifiká farmakoterapie detí a adolescentov, „Lieky počas dojčenia – kedy áno, kedy nie“, zameraná na farmakoterapiu počas dojčenia a pokračujúci projekt „Interakcie liekov“ umožňujúci kvalifikované zhodnotenie rizík výskytu liekových interakcií v prostredí verejnej lekárne. Výsledky predkladanej pilotnej fázy štúdie sú východiskom pre realizáciu ďalšieho osvetového projektu „Vek nie je iba číslo,“ zameraného na identifikáciu potenciálne nevhodných liečiv užívaných v staršej populácii, s možnosťami intervencie farmaceuta v procese starostlivosti o starších dospelých.

-kg-