Energetická, ekonomická, či klimatická kríza sú témy, ktoré momentálne rezonujú v celej spoločnosti. Neistota budúcnosti a spoločenské krízy na každom kroku zvyšujú mieru nášho každodenného stresu. Odborníci radia, ako sa s tým popasovať. Pomôcť môže správna životospráva a pitný režim.

„V prvom rade je podstatné vedome si vymedziť hranice, do akej miery môže moja práca, vzťahy, ale aj iné bežné situácie ovplyvniť kvalitu môjho života. Následne je už jednoduchšie priorizovať svoje psychické a fyzické zdravie pred všetkým, čo ma stresuje. Stres môžete ventilovať napríklad pravidelnou fyzickou aktivitou v podobe rôznych foriem cvičenia, behu, bicyklovania a iných, ale podceňovať by sme nemali aj obyčajnú chôdzu počas bežného pracovného dňa. K tomu môžeme zaradiť pravidelnú meditáciu, ktorá nám v pokoji pomôže upratať si myšlienky“ odporúča výživový poradca, tréner a zakladateľ projektu wHEALTH Maroš Krivosudský.

Nenahraditeľný pomocník proti stresu – horčík

Proti stresu sa dá bojovať aj správnou životosprávou, ktorá zahŕňa pravidelné dopĺňanie potrebných vitamínov a minerálnych látok, dodržiavanie pitného režimu či dostatočnou relaxáciou organizmu. Najdôležitejším v tomto smere je horčík, ktorý sa nie nadarmo nazýva aj antistresovým minerálom. Podieľa sa totiž na veľkom množstve metabolických reakcií organizmu, spojených so zvládaním stresu, ako napr. prenos nervových vzruchov, ovplyvňuje svalové kontrakcie či srdcový rytmus. „Vďaka tomu nám horčík dokáže v priebehu dňa pomôcť s lepšou koncentráciou, lepšou náladou, pomáha pri svalových kŕčoch či bolestiach hlavy. Vo večerných hodinách zas môže byť veľmi nápomocný pri zaspávaní, keďže ovplyvňuje nervové impulzy a tvorbu spánkového hormónu, melatonínu. Vďaka magnéziu sa vaše svaly uvoľnia, dôjde k relaxácii celého organizmu a váš spánok bude omnoho kvalitnejší“ dopĺňa MUDr. Mgr. Silvia Masaryková.

Aj príroda a počasie ovplyvňujú náš denný biorytmus a zmeny nálad

Aktuálne ročné obdobie, poznačené skracovaním dní, chladnejším, sychravým počasím spolu s nedostatkom slnečného žiarenia, čerstvého ovocia a zeleniny či pobytu na čerstvom vzduchu, je jedným z najnáročnejších z pohľadu nášho fyzického a psychického zdravia. Zmena času, ktorou si v týchto dňoch prechádzame tiež nepriaznivo ovplyvňuje náš biorytmus a organizmu trvá často dni až týždne, kým sa s touto zmenou vysporiada. Všetky tieto faktory, spolu s napätím v spoločnosti, ktorému každodenne čelíme spôsobujú nadmerný stres, ktorý sa môže prejaviť únavou, vyčerpanosťou, zvýšenou nervozitou, ale aj ďalšími nepríjemnými prejavmi, ako bolesti hlavy, či svalové kŕče. „Bojovať s týmito príznakmi nám môže pomôcť dostatočný a najmä pravidelný príjem horčíka, ideálne v malých dávkach počas celého dňa, aby ho organizmus stíhal vstrebávať,“ hovorí MUDr. Mgr. Silvia Masaryková. „Výkyvy počasia, ale aj stres samotný môže mať negatívne dopady aj na náš imunitný systém, preto by sme mali podporovať na dennej báze dopĺňaním zinku a vitamínu D. Nemali by sme zabúdať ani na všetky ostatné vitamíny a minerálne látky, ktoré organizmus potrebuje na správne fungovanie a odolnosť voči vonkajším vplyvom. “ dopĺňa MUDr. Mgr. Silvia Masaryková.

Pravidelne, v menších dávkach

Ideálnym spôsobom, ako dopriať organizmu dostatok horčíka je jeho pravidelný príjem v malých dávkach, počas celého dňa. Pravidelné pitie minerálnych vôd s dostatočným množstvom magnézia, by preto malo byť súčasťou vášho každodenného pitného režimu. Dôležitý faktor pri výbere minerálnej vody je aj intenzita mineralizácie. Slabo a stredne mineralizované vody sú vhodné na každodenné pitie u ľudí bez rozdielu veku a zdravotného stavu, ktorí nemusia svoju spotrebu obmedzovať.