Keď sa o svoje telo budeme s láskou a rešpektom starať, mnohonásobne sa nám to vráti v podobe šťastného a kvalitného života. A ako to dosiahnuť? Zásady pri keto stravovaní podľa výživovej poradkyne Martiny Dvořákovej:

  • Je alebo nie je rozdiel medzi keto a low carb stravovaním?

Všeobecne sa dá povedať, že keto a low carb stravovanie majú spoločné len to, že ide o stravu so zníženým príjmom sacharidov. Zásadný rozdiel je v tom, že  keto diéta je krátkodobý, časovo obmedzený diétny program určený na zredukovanie nadváhy či obezity, a low carb stravovanie je  životný štýl. Pri keto stravovaní si udržujeme príjem sacharidov pod 50 g denne, aby sme dostali náš organizmus do tzv. ketózy, kedy naše telo začne využívať naše tukové zásoby ako zdroj energie a tým dochádza k redukcii hmotnosti.

Za low carb stravovanie sa považuje úprava jedálnička, kedy sa hodnoty sacharidov nastavia individuálne podľa potrieb a s ohľadom na fyzickú aktivitu. Tzn., že pri low carb stravovaní môžeme denne prijať napr. len 80 g sacharidov, ale aj napríklad 150 g. Chýbajúcu energiu potom doplníme energiou zo zdravých tukov. Často sa stáva, že po absolvovaní keto diét redukčného programu prechádzame na low carb stravovanie, pretože zistíme, že nám táto nastavená strava vyhovuje.

  • Treba pri keto stravovaní zvýšiť aj fyzickú aktivitu?

Fyzická aktivita jednoznačne patrí k zdravému životnému štýlu. Pokiaľ chceme chudnúť alebo si udržať svoju hmotnosť a zlepšiť svoju kondíciu, bez pohybu to skrátka nepôjde. So zmenou stravovania ide pohyb ruka v ruke. Jedno bez druhého nefunguje. Pokiaľ sa rozhodnem chudnúť a vyberiem si ketodiétu, začať hneď denne tráviť niekoľko hodín vo fitku nie je úplne rozumné. Prechádzka na čerstvom vzduchu alebo pokojná joga prospeje nielen našej kondícii, ale aj hlave. Pohyb je vhodné začať zaradzovať postupne. So znížením hmotnosti sa nám bude aj lepšie hýbať a pohyb nám bude robiť radosť.

  • Čo sa stane, ak zjeme niečo, čo nie je v súlade s keto stravovaním?

Keto diéta môže byť veľmi účinný spôsob redukcie hmotnosti, obzvlášť keď si nevieme rady, ako začať.

Ide o presne nastavený stravovací režim, ktorý má, hlavne na začiatku, veľmi prísne pravidlá.

Aby sme mohli chudnutie úspešne odštartovať, znížime denný prísun sacharidov pod 50 g. Päť krát denne v pravidelných intervaloch konzumujeme proteínové jedlo doplnené o zelenú zeleninu a zdravé tuky.

Dôležité je nezabúdať ani na kvalitný pitný režim. Úplne musíme vyradiť alkohol a sladené nápoje. Nášmu metabolizmu trvá cca 3-5 dní kým spotrebuje zásoby glykogénu (pohotovostnej energie) zo svalov a pečene a následne sa „prepne“ do tzv. ketózy. Až vtedy začne ako zdroj energie využívať naše tukové zásoby a začíname chudnúť. Pokiaľ v tejto fáze zjeme niečo vysoko sacharidové, tzn., že v súčte denného príjmu prekročíme spomínaných 50 g sacharidov, zastaví sa proces ketózy a tým aj chudnutie.

Je úplne jedno, či to bola nejaká sladkosť v podobe čokolády alebo krajec chleba, či pohár vína. Dôležitý je obsah živín. Okrem toho, že budeme zrejme pociťovať výčitky, čo nám spôsobí stres a my si tým v našom tele rozpútame hormonálnu búrku, ktorá určite zastaví chudnúci proces, budeme späť na začiatku. Tzn., že ak sa vrátime do diétneho režimu, bude celý proces prebiehať znova. Z toho dôvodu vždy mojim klientom odporúčam, aby si veľmi starostlivo rozmysleli, či im to za to naozaj stojí.

  • Ako skĺbiť keto stravovanie s prípravou jedla pre rodinu a neporušiť pravidlá?

Tu ide predovšetkým o nastavenie svojich priorít. Ak sa rozhodneme s keto diétou začať, príprava jedla pre rodinu by nás nemala brzdiť. Máme predsa svoj cieľ, svoju motiváciu, vieme prečo chudneme. Veľa klientiek mi rozpráva, že sa naučili jedlo pre rodinu ani neochutnávať, vždy niekoho poprosia, aby jedlo, ktoré varia, ochutnal. Jednoducho povedané, všetko ide, keď sa chce. Keto diét jedlá sú navyše veľmi jednoduché, a preto s ich prípravou nestrávite v kuchyni viac ako niekoľko minút. Odpadá nám tzv. dvojité varenie. Zeleninu, ktorú môžete konzumovať po celý deň, môžete navyše využiť aj v príprave jedál pre rodinu. Uvediem jednoduchý príklad: rozhodnem sa na večeru rodine pripraviť kuracie mäso, zemiaky a špenát. Sebe pripravím proteínovú omeletu so špenátom. Rodine chystám cestovinový šalát so zeleninou a tuniakom, sebe uvarím proteínové fussily a zeleninu využijem aj pre seba. Diéta sa mi bude ľahšie dodržiavať, pretože sa nemusím vzdať spoločnej rodinnej večere.

„Mínus desať kíl. Ale možno už aj dvanásť – naposledy som sa vážila asi pred dvomi týždňami.“ Takouto výbornou správou sa Anka Šišková (na obr. ) môže pochváliť po trojmesačnom boji s kilogramami.

                                                Päť rád výživovej poradkyne

Keď sa o svoje telo budeme s láskou a rešpektom starať, mnohonásobne sa nám to vráti v podobe šťastného a kvalitného života. A ako to dosiahnuť?

1.Starostlivo si vyberajte čo jete – zdravé telo si nevybudujeme stravovaním vo fastfoodoch alebo na benzínových pumpách. Nič nenechajte na náhode a vždy majte pri sebe zdravú desiatu.

2. Pohyb je základ – nájdite si pohyb, ktorý vás bude baviť a na ktorý sa budete tešiť. Len tak u neho vydržíte dlhodobo. Nezáleží či je to prechádzka so psíkom, pilates, jazda na bicykli, plávanie alebo beh. Každý sme šťastný inde.

3. Myslite aj na svoju psychickú pohodu – relaxujte v saune, doprajte si masáž, prečítajte si knihu. Nezabúdajte na dostatočný odpočinok, často podceňujeme dôležitosť obyčajného spánku.

4. Snažte sa nastaviť si svoj cirkadiánny rytmus – vstávajte a zaspávajte v rovnaký čas, jedzte v pravidelných intervaloch. Budete mať oveľa viac energie.

5. Nikdy nie je neskoro začať. Je úplne jedno, či máte 20 alebo 60 rokov. Verte mi, má to zmysel.