Viac ako 300 vedeckých štúdií zaoberajúcich sa vzťahom golfu a zdravia exaktne tvrdí, že golf má pozitívne zdravotné benefity pre všetky vekové skupiny, pohlavia, bez ohľadu na geografické a socioekonomické pozadie. Golf predlžuje život, podporuje fyzické a mentálne zdravie, robí život lepším. Deje sa to tým najjednoduchším spôsobom. Vezmime si napríklad radosť z dobrého odpalu. V týchto časoch neistoty a napätia spôsobených pandémiou COVID-19, sme vďačnejší za okamihy radosti a duševného pokoja oveľa viac ako kedykoľvek predtým.
Benefity tejto aktivity potvrdzujú aj manažéri. Majiteľ známej bratislavskej retro kaviarne ŠKODOVKA MARTIN GALÁT o golfe hovorí:
,,Na jednej strane je tento elegantný šport skutočným zdrojom pôžitku z pohybu na čerstvom vzduchu, no na strane druhej aj akýmsi návykovým prostriedkom pre socializáciu a spoznávanie nových ľudí. Kontakt s ľuďmi, ktorí zdieľajú rovnaké športové nadšenie a podobný postoj k tráveniu voľného času je zárukou výborného relaxu. Niektoré golfové ihriská sú naozaj prekrásne a hráčom poskytnú zázemie pre aktívnu činnosť, ktorej dôsledkom je únik z hektickej reality. “
Podľa mnohých štúdií a vyjadrení odborníkov je golf cestou k dosiahnutiu lepšieho celkového zdravia, teda aj mentálnemu. Roger Hawkes, bývalý hlavný lekár The European Tour tvrdí, že sociálna komunikácia je rizikovým faktorom, ktorý bol podceňovaný. Mentálne zdravie je veľkou vecou v týchto dňoch a časoch, a rozumná fyzická aktivita sa spája so znížením úzkosti a redukciou depresie.
Sociálna komunikácia tiež má pozitívne účinky. Psychologička Susan Pinker vysvetľuje fyzické benefity komunikácie v prostredí golfu tým, že sa tvorí dopamín, ktorý nám prináša dobrý pocit a zmierňuje bolesť, a je ako prirodzene produkované morfium. Každá sociálna komunikácia na golfovom ihrisku tak môže podporiť mentálne zdravie.
Je všeobecne známe, že beh produkuje endorfíny. Ale aj menej náročné športy, ako napríklad golf, môžu pomôcť duševnému zdraviu. Jedna austrálska štúdia zistila, že ženy bojujúce s depresiou, ktoré sa v priemere 2,5 hodiny venovali miernemu cvičeniu (vrátane golfu), boli menej ovplyvnené depresiou ako na začiatku výskumu. Schopnosť golfu zlepšiť mentálne zdravie je dostatočne silná na to, aby sa využíval ako prostriedok terapie pre ľudí s duševnými problémami.
Okrem toho je potvrdené, že významne napomáha predchádzať demencii, ktorá už dnes trápi takmer 50 miliónov ľudí. Keď sme pri vyratúvaní benefitov, nemožno nespomenúť popri hráčoch aj divákov. Tí sa na golfových turnajoch nachodia v priemere 11 500 krokov denne, čím prekonávajú odporúčanú dennú dávku zdravého pohybu.
Golf je jedinečný šport práve teraz, keď sa celosvetovo odporúča fyzická aktivita, vrátane trvania, intenzity a frekvencie pre udržiavanie si zdravého ducha. V roku 2017 prišla Svetová zdravotnícka organizácia s Global Action Plan s iniciatívou na podporu fyzickej aktivity.
Pravidelná fyzická aktivita je skvelou prevenciou pred ochorením srdca, infarktom myokardu, cukrovkou, rakovinou pŕs a čriev. Výborne prispieva tiež k prevencii vysokého tlaku, nadváhy a obezity. Je úzko prepojená s mierou duševného zdravia, spomalením, či oddialením príznakov demencie a zlepšením kvality života.
Dnešná spoločnosť si musí uvedomiť, že jednému zo štyroch dospelých chýba fyzická aktivita a viac ako 80 % detí v adolescentom veku sa nedostatočne hýbe.
Odporúčané dávky pohybu sú pritom pre ľudí vo veku 18-65 a viac 150 minút fyzickej aktivity miernej alebo 75 minút energickej intenzity týždenne. Alebo kombinácia obidvoch.
Deťom v adolescentom veku (5-17 rokov) sa odporúča minimálny pohyb 60 minút od mierneho po energický denne. A golf je unikátny v tom, že sa mu môžete venovať do oveľa vyššieho veku v porovnaní s inými športmi.
Annika Sorenstam, žijúca legenda ženského golfu, major šampiónka a celosvetová ambasádorka golfu a zdravia vraví: „Golf je skvelý pre zdravie ľudí všetkých vekových skupín, hráčov aj divákov. Urobme všetko preto, aby viac ľudí mohlo spoznať kúzlo golfovej hry a pridalo sa k nám.“