Čo čaká deti v Miami počas letných prázdnin?

Kým na Slovensku sa deti po takmer troch mesiacoch pomaly, postupne a dobrovoľne začínajú vracať do škôlok, základných škôl a koncom júna aj do stredných škôl, situácia v Amerike je iná. Priblížila ju Slovenka žijúca v Miami, mama štyroch detí, Tina Svetková.

Mimoriadne opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID 19 zasiahli aj americké školy. Sú zatvorené, zívajú prázdnotou a deti sa od 1. marca učia doma.

  • Aké je  domáce vyučovanie , deti ho  zvládajú, či rodičia musia pomáhať ?

S vyučovaním sa začína  ráno o deviatej a trvá do tretej. Medzi jednotlivými hodinami majú deti 30-minútovú prestávku, počas ktorej sa pohrajú, prípadne si pozrú televíziu. Ukázalo sa, že domáce vzdelávanie moje deti zvládajú celkom dobre. Tejto mimoriadnej situácii je prispôsobený aj rozsah učenia. Deti sa  denne učia len tie najdôležitejšie predmety – matematiku a angličtinu. Raz do týždňa majú aj mimoriadne obľúbené predmety – výtvarné umenie, hudbu a vedu. Môj najstarší syn  Joshua, má osem rokov a je výborný žiak, učenie ho baví, je ambiciózny a dokáže pracovať samostatne. Jediné ,s čím mu pomáham, je nastavenie vyučovacieho online systému zoom, lebo to ešte celkom neovláda. Mladšiemu Jakubkovi, ktorý má šesť rokov, sa učenie cez počítač až tak veľmi nepáči. Keď sa chce niečo spýtať, alebo povedať, v online systéme treba počkať, kým na neho príde  rad a učiteľka ho zapojí na zvuk. Je to náročné na koncentráciu a prekáža mu, že nemá možnosť spontánne reagovať tak ako zvyčajne, keď sú počas vyučovania v triede. Tak teda sedím pri ňom a vtedy mu to ide dobre . Avšak popri tom musím  každú chvíľu odskočiť k malým  deťom, máme totiž ešte dvoch menších chlapcov – malé babätko Eliho a 3-ročného Maxinka. Keďže vyučovanie je kratšie, tak sa to dobieha domácimi úlohami, ktoré im učiteľka každý deň zadá. Tie potom popoludní robia chlapci  s mojou pomocou.

  • Deti nemôžu chodiť do školy, sú doma, rodičia sa im musia viac venovať. Dá sa popri tom stíhať ešte aj homeoffice? ?

Ja mám výhodu, že v tomto čase nemusím chodiť do práce. Normálne pracujem s manželom v jeho firme, ale vzhľadom na momentálnu situáciu, mi môj šéf a manžel v jednej osobe dal voľno. Takže som doma týchto pár mesiacov, starám sa o domácnosť a pomáham deťom s učením.  Je to veľká výhoda. Neviem si  ani  predstaviť ako mnohé matky musia aj pracovať z domu, aj deťom pomáhať s učením, aj sa starať o domácnosť, hlavne ak majú viac ako jedno dieťa. Je to dosť komplikované. Som rada, že môžem byť pri mojich deťoch, mať na nich toľko času, koľko treba  a dať im všetko čo teraz potrebujú.

  • Pri štyroch deťoch je materstvo a rodičovstvo nepochybne pestré. Je reálne plánovať nejaký denný režim v týchto podmienkach?

Našťastie rozvrh hodín mojich školopovinných detí  je každý deň rovnaký, takže to nám pomáha udržať  časový harmonogram.  Máme celkom dobrý denný režim. U nás je to veľmi dôležité, nakoľko najmladší Eli ešte stále potrebuje cez deň v rovnakom čase spinkať a papať.

  • Ako tento mimoriadny čas prijímajú deti? Chýbajú im kamaráti a škola ?

Moje deti túto situáciu prijímajú veľmi dobre. Sú spokojné doma, máme samozrejme stanovené isté hranice a oni chápu, čo môžu a čo nie.

Viem, že veľa ich kamarátov má s touto situáciou problém. Chceli by byť so svojimi spolužiakmi, doma im je smutno. Samozrejme, že aj mojim deťom chýba kolektív, na ktorý sú zvyknutí, ale tým, že sú doma štyria, máju  dosť zábavy.

  • Chápu deti mimoriadne  opatrenia ?

Starší dvaja chápu všetko, aj to, že treba dbať na dôsledné a časté umývanie rúk, aj keď  ideme do obchodu nakupovať, disciplínovane  majú na tváričkách masky. Aj 3- ročný  Maxi rozumie, čo sa deje , všetci traja sa snažia sa byť nápomocní a chápaví.

  • Kedy by sa deti mohli vrátiť do školy ?

Škola, do ktorej chodia moje deti,  sa má otvoriť koncom augusta, kedy sa tu začne nový školský rok. Dostali sme  možnosť výberu, či chceme pokračovať vo vyučovaní v  domácom prostredí cez počítač online, alebo, aby sa  deti vrátili do školských lavíc. My sme sa rozhodli, že naše deti sa vrátia späť do školy, aby boli vo svojom prirodzenom prostredí. Školy už informovali rodičov, že budú mať nové prísne hygienické opatrenia, budú deťom ráno merať teplotu, dozerať na dôsledné umývanie rúk, deti budú rozdelené do menších skupín v rôznych dňoch, tak, aby ich bolo naraz v škole čo najmenej.

  • Nedávno v Miami otvorili pláže. Majú ľudia radosť z postupného uvoľňovania opatrení?

Myslím že je to tak 50:50. Polovica sa teší, že sa všetko postupne vráti do normálneho života, druhá sa obáva. Mnohí rodičia ani neplánujú dať svoje deti do denných letných táborov.

  • Miami je obľúbená turistická destinácia. Očakáva sa oživenie turizmu ?

To ťažko povedať…Viem, že my máme v pláne , akonáhle to bude možné, niekam odcestovať. Ale nevieme si predstaviť cestu lietadlom. Určite pôjdeme v najbližších dňoch niekde autom. Chystáme sa na výlet za manželovými rodičmi. Uvidíme , ako to všetko bude. Počkáme ešte pár mesiacov, a budeme sledovať ako sa veci budú meniť, aká bude situácia v rámci celého sveta. Detské ihriská sú ešte stále zatvorené. Myslím si, že väčšina ľudí, teda aspoň tu, v Miami, sa ešte stále bojí, nechce riskovať a chodiť zbytočne von. Hoci teraz tieto protesty, čo  sú tu, v Amerike,  dávajú dohromady masy ľudí, čo je tiež rizikom pre šírenie vírusu. Ale je to taký zvláštny a zaujímavý čas. Ľudia síce majú strach, ale zároveň aj majú odhodlanie postaviť sa za to, o čom sú presvedčení, že je správne .

Martina Galátová