Život bez stresu

Pandémia koronavírusu má nepriamy vplyv aj na psychické zdravie a mnohí ľudia práve kvôli nej ľahšie podliehajú stresu, úzkostiam a depresiám. Podľa prieskumov podlieha stresu až sedem z desiatich Slovákov. Slovo stres sa stalo v modernej dobe bežnou súčasťou nášho slovníka. Prežívame ho každodenne – doma, v práci, partnerských vzťahoch, pri výchove detí, pri vybavovaní každodenných povinností, dokonca aj vo voľnom čase, kedy by sme mali naplno „vypnúť“. Mnohé štúdie potvrdili, že stres výrazne oslabuje náš imunitný systém,  podieľa sa na rozvoji srdcovo-cievnych chorôb, ochorení tráviaceho systému, psychických ochorení,  chronický stres môže viesť dokonca až k depresii.

Čo je vlastne stres? Stres je fyziologická, psychická a fyzická reakcia organizmu na situáciu, ktorej sa musí prispôsobiť. Určitá dávka stresu je pre náš život potrebná, pretože nás poháňa k ďalším cieľom, ale chronický stres sa zákonite podpisuje na fyzickom a duševnom zdraví. Jedným z jeho najciteľnejších prejavov sú úzkostné stavy, precitlivenosť, nervozita a podráždenosť. Tie negatívne ovplyvňujú nielen náš výkon v práci, ale aj rodinný život, komunikáciu s druhými a vzťah k sebe samému. Nahromadený, neriešený, akútny alebo permanentne prítomný  stres, nespôsobuje  len psychickú nepohodu, ale významne vplýva na samotné zdravie človeka.

Ako sa prejavuje stres? U človeka sú prítomné fyzické symptómy – únava, potenie, zovreté hrdlo, stiahnutý žalúdok, svalové kŕče, búšenie srdca, ľahké poruchy spánku.K nim sa môžu pridať aj emočné symptómy – precitlivenosť, plač, podráždenosť, rozrušenie, úzkosť, rozčúlenie. Pozorovať môžeme aj intelektuálne symptómy – nesústredenosť, chybovosť, časté zabúdanie, ťažkosti vyvinúť iniciatívu.

Ak chceme zvládať stres, musíme mu porozumieť. Je dôležité ako dobre sa človek pozná a ako sám sebe rozumie. Ľudia, ktorí sú sami so sebou v dobrom kontakte, dokážu svojim pocitom a prežívaniam lepšie porozumieť a dokážu odhadnúť, čo je v ich organizme nad mieru. Výpovedné sú aj signály okolia, upozornenia blízkych, že niečo sa s nami deje. Ak ich pozorne počúvame, pomáhajú nám lepšie sa zorientovať v sebe samých. Existujú signály, ktoré nám vedia napovedať, že hladina nášho stresu je momentálne nebezpečná a ktoré nám hovoria ako významne momentálne zasahuje stres do nášho života. 

Ako sa zbaviť stresu? Tak ako sme v živote každý iný, tak každému z nás pomáhajú iné prostriedky na predchádzanie alebo už zmierňovanie stresových situácií v našich životoch.

Ide o to, aby sme si zmenou životného štýlu namixovali ten správny koktail opatrení.

Pomáha  plánovanie dňa a organizovanie aktivít  s dôrazom na striedanie duševnej práce s fyzickou námahou a naopak. Ak je to čo len trochu možné, snažiť sa vyhýbať sa stresovým situáciám a konfliktom , dbať na dostatok pohybu, odpočinku a spánku ,zdravú a vyváženú stravu. Osvedčenými bojovníkmi proti stresu sú pobyt v prírode, dychové cvičenia, relaxácie, masáže, meditácie,  kvalitné medziľudské vzťahy, smiech. Určitou psychohygienou je aj schopnosť dokázať počas dňa aspoň na hodinu opustiť svet moderných technológií, telefónov a médií. Dôležité je  vyhýbať sa ľuďom prinášajúcim do života konflikty a stres a uvedomiť si, že znepokojovanie sa vecami, ktoré nemôžeme zmeniť je nielen únavné, ale aj stresujúce.

K redukcii úrovne stresu a pocitov úzkosti môže pomôcť aj žuvanie žuvačky. Počas jej prežúvania sa totiž zvyšuje prietok krvi do mozgu, čo podľa mnohých odborníkov môže byť v stresových situáciách nápomocné.

Homeopatický prístup k stresu. Homeopatické lieky sú nenávykovým riešením zvládnutia nadmerného stresu a zmiernenia jeho príznakov. Komplexný liek zložený z viacerých homeopatických liekov – Sédatif PC obsahuje bylinné zložky ako sú nechtík lekársky, lastovičník väčší, ľuľkovec zlomocný, kalina obyčajná, prilbica tuhá a ružencovec obyčajný.  Uvedená kombinácia zložiek v homeopatickom lieku pôsobí pri úzkostných stavoch, precitlivenosti a podráždenosti .