Už štvrtý rok Nadácia Detského kardiocentra učí deti s vrodenou chybou srdca, že aj napriek ich ochoreniu môžu viesť plnohodnotný život a dosiahnuť svoje ciele. Toto všetko sa stáva skutočnosťou prostredníctvom unikátneho projektu s názvom Žijem naplno, ktorý funguje na princípe edukačnej podpory špeciálnych pedagógov. Tí navštevujú tieto deti v pohodlí ich domova, aby im pomohli dobehnúť ochorením spôsobené hendikepy. Novinkou štvrtého ročníka je, že sa podarilo rozbehnúť projekt už aj na východnom Slovensku.
Od septembra spustila Nadácia Detského kardiocentra už štvrtý ročník projektu Žijem naplno. Doteraz sa podarilo pomôcť už viac ako štyridsiatim deťom zo západného aj stredného Slovenska. Špeciálni pedagógovia navštevujú deti s ochorením srdca, ktoré nemôžu pravidelne navštevovať škôlku či školu, priamo doma, aby s nimi preberali to, čo by sa ako zdravé deti učili v škole či škôlke. Na deťoch zaradených do projektu edukácie je vidieť neuveriteľný pokrok v jemnej motorike, hrubej motorike, v sústredení, v rečovej znalosti či v zlepšených výsledkoch v škole. „Práca s deťmi je krásna a náročná zároveň. Toto vie každý rodič, pedagóg, vychovávateľ, ktorý odovzdáva deťom svoje vedomosti a skúsenosti. Ja, ako špeciálny pedagóg sa snažím pri svojej práci odovzdávať deťom aj srdce. Prácu s deťmi s chorým srdiečkom sa snažím realizovať tak, aby ju deti vnímali ako hru, prostredníctvom ktorej v tomto náročnom procese objavujeme nové veci, tešíme sa z úspechov a posúvame sa ďalej. Najväčšou odmenou je pre mňa radosť z úspechov detičiek a spätná väzba od rodičov, ktorí mi vravia: „Ďakujeme, že našim deťom pomáhate rásť.“ Som rád, že som súčasťou projektu Nadácie detského kardiocentra Žijem naplno a v duchu jeho názvu sa snažím robiť svoju prácu naplno, s radosťou, vďačnosťou a s pokorou,“ povedal jeden zo špeciálnych pedagógov Peter Vácha.
Už o krátky čas bude možné navštevovať úplne nové integratívne centrum, ktoré uzrie svetlo sveta v momente, keď bude uvedený do prevádzky nový pavilón Detského kardiocentra. Toto centrum bude miestom pre špeciálnych pedagógov, logopédov, psychológov a ďalších odborníkov, ktorí sú nesmierne potrební a nápomocní deťom v Detskom kardiocentre. Aj naďalej majú rodičia pacientov zaradených do projektu možnosť využiť službu psychologickej podpory. V prípade potreby je naša psychologička k dispozícii poradiť, ako postupovať s pacientmi pri rôznych situáciách.
Novinkou 4.ročníka je, že sa nám podarilo zaradiť do projektu prvých 5 detí aj z východného Slovenska, a to vďaka spoločnosti Novartis, ktorí sa rozhodli pomôcť deťom práve na východe. Tomu sa teší aj riaditeľka Nadácie Detského kardiocentra. „Mám obrovskú radosť z toho, že sa nám podarilo splniť žiadosti rodičov a mohli sme zaradiť aj prvé deti z východného Slovenska do nášho projektu. Tešíme sa úspechu nášho projektu a sme hrdí na pomoc, ktorú deťom a ich rodičom vieme aj v oblasti edukácie poskytnúť“, vysvetlila riaditeľka nadácie.