Slovenka žijúca v Miami: ,,Nemôžeme sa nechať pandémiou paralyzovať“

Kým na Slovensku platí zrýchlené uvoľňovanie opatrení na prevenciu šírenia koronavírusu a vzhľadom na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie sa druhá a tretia fáza spojili a blíži sa aj dlho očakávaná štvrtá fáza, v americkom štáte Florida môžu ľudia po siedmich týždňoch karantény navštevovať parky , golfové ihriská a tí, ktorí vlastnia loďky, sa môžu plaviť pri pobreží. Postupne sa otvárajú aj reštaurácie, obchody, fitness centrá, knižnice, múzeá, galérie. Môžu však fungovať len v obmedzenom rozsahu, podľa povolenia len na 50%.

,,Od pondelka 11. mája začalo riadne fungovať aj zdravotníctvo. Pripravujú sa operácie a vyšetrenia, ktorých termíny kvôli pandémii koronavírusu boli zrušené. Aj pacienti, ktorí potrebujú navštíviť zubného lekára, či absolvovať dentálnu hygienu, si už môžu dohodnúť návštevu“, hovorí dentálna hygienička Helga Svetková R.D.H, Slovenka žijúca v Miami.

,,Takmer po dvoch mesiacoch je to krok k pomalému návratu do bežného života. ADA (Americká dentálna asociácia) vydala súbor prísnych bezpečnostných opatrení, ktoré musia zubné ambulancie v nových podmienkach dodržiavať. Zdravotnícky personál je vybavený špeciálnymi ochrannými prostriedkami.

My, dentálne hygieničky, pracujeme s tromi vrstvami ochrany tváre. Prvá je filter N95, naň si dáme chirurgické rúško, okuliare a ešte ochranný plexisklový štít. Na sebe máme aj plášť, pokrývku na hlave a rukavice. K tomu sa pridala špeciálna dôkladná hygiena ambulancie po návšteve každého jedného pacienta. V aktuálne nových podmienkach v dentálnej hygiene nepoužívame ultrazvukový odstraňovač zubného kameňa ani pieskovač. Vytvárajú sa totiž pri nich aerosoly, ktoré sa potom spolu aj s vírusmi dostávajú do ovzdušia. Ambulancie máme vybavené novými špeciálnymi čističkami vzduchu aj s UV žiarením, ktoré likviduje vírusy. Celý proces dentálnej hygieny trvá pri nových hygienických opatreniach dlhšie , ale pacienti, aj keď musia chvíľu čakať, sú tolerantní, majú pochopenie.


Je to stres, keď si človek predstaví, kde všade koronavírus si môže nájsť cestu. Amerika je pandémiou postihnutá najviac, aj keď v Miami našťastie je situácia iná ako v New Yorku. Máme tu okolo 15 tisíc prípadov s COVID 19, ľudia nosia rúška, dôsledne sa dbá na hygienu rúk, odvšadiaľ počúvame informácie ako dlho na tom či onom povrchu koronavírus dokáže prežiť. A tak sa každý snaží robiť maximum pre to, aby mu nedal šancu. Aj taký bežný nákup je celá procedúra, človek musí dodržiavať prísne hygienické opatrenia počas nákupu, teda mať na tvári rúško a okuliare. Pred obchodom si povinne vydezinfikovať ruky, dávať pozor, aby sa počas nákupu človek nedotkol tváre a ani rúška. Nákup po príchode domov sa najprv vyloží pred dverami domu, vonku sa nechajú aj topánky a postupne sa nosí všetko domov a dezinfikuje, všetko. Balené, nebalené, všetko. Niečo alkoholom, niečo vodným kúpeľom, podľa toho, o čo ide a v akom to je obale.

Amerika je veľmi zasiahnutá pandémiou koronavírusom. Zažívame ochranno -dezinfekčný stres. Stále nás upozorňujú na to, kde všade sa koronavírus môže dostať a ako dlho tam môže zotrvávať. Pred pár dňami sa objavili správy, že pozitívne testovaná bola hovorkyňa amerického viceprezidenta Mikea Pencea, čo vyvolalo obavy zo šírenia vírusu medzi vysokopostavenými členmi administratívy v Bielom dome.

Ale nemôžeme sa nechať paralyzovať. Musíme robiť pre našu ochranu, ochranu našich rodín a pacientov, všetko, čo sa dá.“

Pripravila: Martina Galátová