Svetový deň bez tabaku

Každá nezapálená cigareta predĺži váš život. Viete, že priemerná ročná spotreba cigariet u nás na  jedného dospelého je 2360 kusov?

31. máj  bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day). Cieľom je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku a podporiť všetky aktivity a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením.

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR vo svete fajčí približne jedna tretina populácie staršej ako 15 rokov. Celosvetovo, fajčí 47 % mužov a 12 % žien, avšak tieto pomery sa líšia od krajiny ku krajine. Smutné je, že v strednej a východnej Európe fajčí okolo 28 % žien.

Na Slovensku fajčí približne 34 % populácie, 43 % mužov a 26 % žien. Priemerná ročná spotreba cigariet na dospelého je 2360 kusov (u 50 % fajčiarov viac ako 10 cigariet denne, u 5 % viac ako 20 cigariet denne). Dĺžka života fajčiarov, konzumujúcich 20-30 cigariet denne po dobu 30 rokov je o 8 rokov kratšia ako dĺžka života nefajčiarov. Fajčenie na Slovensku má stále vzostupnú krivku.

Tabakizmus je dnes najrozšírenejšou toxikomániou prirovnávanou k novodobej pandémii, ktorá si každoročne vyžiada milióny ľudských obetí. Cigareta je zdravotným, psychickým, biochemickým i sociálno-kultúrnym problémom a tabakizmus najsilnejšou závislosťou. Výskumy potvrdzujú, že dokonca silnejšou, ako návyk na heroín, kokaín alebo alkohol. Tabak patrí medzi najvýznamnejšie príčiny zbytočných a predčasných úmrtí v histórii ľudstva. Fajčenie je rizikovým faktorom spôsobujúcim predčasnú smrť pri desiatkach ochorení, a to predovšetkým onkologických, srdcovo-cievnych, chorôb tráviaceho traktu, ústnej dutiny a ďalších. Vo všeobecnosti možno povedať, že fajčenie má preukázateľne negatívny vplyv na imunitu.

Podľa českého adiktológa Adama Kulhánka je to spôsobené hlavne tým, že tabakový dym obsahujúci približne sedemtisíc chemických látok. Vyše 70 z nich spôsobuje rakovinu a stovky sú vysoko toxické.  Takýto chemický koktail imunite  nepomáha.  Negatívne sa na nej podpisuje rovno z troch dôvodov:

Oxid uhoľnatý, ktorý sa s dymom dostáva do tela, sa v pľúcach viaže na červené krvinky. Fajčiar preto do celého tela dostáva menej kyslíka než nefajčiar a jeho organizmus nie je dobre okysličovaný. Aj preto majú fajčiari často suchšiu pleť, problémy s ďasnami a lámavejšie vlasy.

Celý dýchací systém, od nosa až po pľúca, ktorým prechádza cigaretový dym, má vplyvom jeho pôsobenia celkovo zníženú odolnosť voči infekciám – baktériám, vírusom alebo alergénom. Keď sa fajčiar vezie v električke, v ktorej niekto zakašle, pravdepodobnosť nákazy je uňho vyššia ako u nefajčiara.

A do tretice, aj biele krvinky, ktoré tvoria jeden z hlavných prvkov imunity ľudského organizmu, sú u fajčiarov menej aktívne a pomalšie sa množia. Preto sú menej efektívne pri zabíjaní cudzorodých buniek, ktoré telo potrebuje zničiť.

„To vedie k tomu, že fajčiari ľahšie dostanú aj bežné virózy, ako sú kašeľ, nádcha, sezónne virózy alebo chrípky,“ vysvetľuje doktor Kulhánek. Všetky tieto faktory sa týkajú aj pasívnych fajčiarov. „Ľudia pracujúci v prevádzkach, v ktorých sa fajčí, napríklad čašníci alebo servírky, majú rovnaké poškodenie imunitného systému ako fajčiari, hoci sami nefajčia,“ upozorňuje. U detí vystavených pasívnemu fajčeniu sa navyše pridávajú ešte ďalšie zdravotné ťažkosti – najčastejšie astma, alergie alebo zápaly stredného ucha.

Ako pomôžeme  imunite, keď prestaneme fajčiť?  Pre imunitu je podstatné, že už po ôsmich hodinách abstinencie sa zlepší okysličovanie organizmu. Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch možno zaregistrovať, že sa zlepšuje dýchanie pri bežných aktivitách ako hranie s deťmi, chodenie po schodoch alebo pri športe.

Hlavný efekt posilnenej imunity sa prejaví už po roku. Počas ďalšej zimy potom, čo prestali fajčiť, si abstinujúci fajčiari často všímajú, že majú zriedkavejšie nádchu, prechladnutie alebo kašeľ.

Prečo nefajčiť? Každý človek má na to dostatok dôvodov, ale menej pevnej vôle a odhodlania. Dôvody je  dobré spísať si na papier a vidieť ich ,,čierne na bielom“. Aj keď počas dlhých fajčiarskych rokov cigarety a nikotín vám pravdepodobne  spôsobili fyzickú i psychickú závislosť, prestať fajčiť hoci nie je ľahké, nie je ani nemožné. Skoncovať s  fajčením  je tvrdá skúška, každý však má šancu v nej obstáť.

Začnite tým, že so svojím rozhodnutím oboznámite vašich najbližších a nehanbite sa požiadať o radu tých, ktorí to zvládli. Predstavte si sami seba ako nefajčiara. Viac komunikujte s okolím o nefajčení. Majte vo svojom okolí človeka, ktorý vás bude podporovať v nefajčení.

  1. Stanovte si vopred „Deň D“, kedy sa stanete nefajčiarom. Vypracujte si režim dňa. Plánujte činnosti, odpočinok a aktivitu.
  2. Zmeňte svoje zvyky. Vyhýbajte pitiu alkoholu, káve a iným nápojom, pri ktorých ste  ste boli zvyknutý fajčiť.  Zmeňte miesta, na ktorých ste zvykli  sedávať a fajčiť. Pite veľa čistej vody a ovocných džúsov. Zmeňte spôsob stravovania a zaraďte do svojho jedálnička napríklad  mlieko, ktoré niekomu s cigaretou nechutí. V období prvých týždňov sa vyhýbajte situáciám a ľuďom, s ktorými ste fajčili. Pokiaľ ste fajčievali počas jazdy autom, dajte prednosť cestovaniu hromadným dopravným prostriedkom.
  3. Namiesto cigarety po jedle si umyte zuby.
  4. Zvyčajnú cigaretu po jedle nahraďte napríklad pohárom džúsu
  5. Ak vám nikotín chýba, použite náhradnú nikotínovú liečbu. Váš lekár vám môže odporučiť aj ďalšie lieky.
  6. Zvoľte aktivity, ktoré máte radi a prospievajú vám. Začnite s tým, na čo ste si už dlho chceli urobiť čas. Zamestnajte sa niečím. Vráťte sa k pôvodným koníčkom a ručným prácam. Pri vykonávaní fyzickej aktivity nebudete myslieť na tabak.
  7. Pite veľa tekutín, chodievajte na prechádzky, športujte. Pripravte si už dopredu nefajčiarske riešenie pre situácie, kedy zvyčajne fajčíte.
  8. Ak ste neuspeli na prvý raz, nevadí, poučte sa z vlastného zlyhania a skúste to znova. Každá nezapálená cigareta vedie k predĺženiu života a zmierneniu zdravotných následkov dlhoročného fajčenia.